Home Wiadomości Lednicka Wspólnota ma nowego duszpasterza

Lednicka Wspólnota ma nowego duszpasterza

Redakcja

O. Mateusz Kosior OP będzie od lipca nowym duszpasterzem Lednicy. Wesprze w pracy dotychczasowego duszpasterza lednickiej wspólnoty – o. Wojciecha Prusa OP.

Głównym dziełem wspólnoty są coroczne spotkania młodych na Polach Lednickich. Jej twórcą i pomysłodawcą spotkań był zmarły w 2015 roku dominikanin o. Jan Góra OP.

O. Mateusza Kosiora OP na duszpasterza Lednicy wyznaczył prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki OP. O. Kosior rozpocznie pracę w lipcu. Do tej pory był duszpasterzem dzieci i chorych, katechetą oraz opiekunem scholii duszpasterstwa młodzieży „Baszta” w Jarosławiu.

„Duszpasterzowanie Lednicy to robota nie na dwie, ale na cztery lub więcej rąk. Chodzi nam o pomnożenie tego talentu, który pozostawił nam o. Jan. Potrzeba drugiego duszpasterza wynikała z praktyki: jeżeli dużo się dzieje w Poznaniu, a jednocześnie mamy wielu pielgrzymów, którzy odwiedzają ośrodek na Polach Lednickich, to jest potrzebny dominikanin także tam” – powiedział w poniedziałek PAP o. Wojciech Prus OP.

Jak dodał, na razie na Polach Lednickich nie będzie stałego duszpasterza.

„Na razie będziemy tam w formie, którą nazywam: wahadłowiec; każdy z nas będzie na Polach Lednickich po kilka dni. Będziemy tam odprawiać Msze św., będzie też można skorzystać ze spowiedzi. Docelowo będziemy tam jednak dążyli do stałej obecności dominikańskiej” – powiedział o. Prus OP.

Po śmierci o. Jana Góry OP prowincjał wyznaczył na duszpasterzy ruchu lednickiego ojców Wojciecha Prusa OP i Macieja Soszyńskiego OP. Po niespełna roku o. Soszyński został skierowany „do innych zadań”.

W sobotę 3 czerwca na Polach Lednickich pod hasłem „Idź i kochaj” odbyło się XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Wzięło w nim udział ponad 75 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Poza organizowanymi od 1997 r. Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, na Polach Lednickich odbywają się także spotkania skierowane do innych grup, w tym Lednica Dziecka, Lednica Seniora czy Lednica Motocyklisty.

PAP/RIRM

Za: www.radiomaryja.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda