Home Wiadomości Bracia Mniejsi: Jubileusz na Karłowicach

Bracia Mniejsi: Jubileusz na Karłowicach

Redakcja

W niedzielę, 11 czerwca br., parafia pw. św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach obchodziła setną rocznicę swojego istnienia.

W obchody te włączone zostały jubileusze sto dwudziestego roku funkcjonowania tutejszego franciszkańskiego seminarium duchownego oraz dwudziesta piąta rocznica działania Kuchni Charytatywnej i Fundacji Tobiaszki.

Uroczystości zmobilizowały do działania duże grono miejscowych wiernych, którzy wraz ze swoimi duszpasterzami przygotowali obchody godne tak zacnego jubileuszu. Samo świętowanie poprzedzone było przygotowaniem duchowym, na które składał się m.in. czwartkowy wieczór uwielbienia, piątkowa karłowicka droga krzyżowa ulicami osiedla oraz sobotnia Eucharystia z udziałem obecnych i byłych członków służby liturgicznej (których nota bene zebrało się w sumie kilkudziesięciu).

Uroczystości jubileuszowe zostały związane z dorocznym odpustem ku czci św. Antoniego. Mszę świętą odpustową o godz. 10:30 odprawił w karłowickiej świątyni J.E. ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. W koncelebrze stanęło kilkunastu kapłanów diecezjalnych, jak i zakonnych, w znacznej mierze będących byłymi proboszczami i wikarymi tutejszej parafii. Wiernych powitał o. Fabian Kaltbach OFM, miejscowy proboszcz, który w słowie wstępu wyraził radość, jaka stała się naszym udziałem w związku z możliwością przeżywania tak doniosłej uroczystości. Natomiast homilii głoszona przez księdza Arcybiskupa nawiązała do przypadającej tego dnia uroczystości Trójcy Świętej. Jego Ekscelencja podkreślił, że prawdziwą miara naszej wiary nie jest znajomość treści dogmatu trynitarnego, ale naśladowanie pełnej miłości jedności Osób boskich w życiu codziennym. Obrazem tej wspólnoty może być właśnie wspólnota parafialna. Wzruszającym momentem liturgii była procesja z darami, w której różne stany lokalnej społeczności przynosiły do ołtarza swoje dary. Dzieci przyniosły lilie, znak niewinności i zaufania Opatrzności Bożej. Młodzież ofiarowała Pismo Święte, fundament solidnej wiary. Małżonkowie przekazali płonąca świecę, znak wiary przekazywanej w ognisku rodzinnym. Grupy modlitewne przyniosły modlitewniki i różaniec, symbole trwania w dialogu z Bogiem. Przedstawiciele Kuchni Charytatywnej (Fundacja Antoni) i Fundacji Tobiaszki ofiarowali bochen chleba, symbol zaangażowania parafii w liczne dzieła charytatywne. Kleryk tutejszego seminarium wniósł ikonę świętego Antoniego, który jest wzorem pobożności i mądrości. Na końcu ministranci  przynieśli dary ofiarne, które po chwili zostały konsekrowane w ciało i krew Pańską. Na zakończenie przedstawiciele rady parafialnej na ręce Arcybiskupa wyrazili swoją wdzięczność i ogromną dumę, że mogą żyć modlić się w parafii, która narodziła się wśród rozlegającego się orędzia fatimskiego.

Po Eucharystii zaproszeni goście, wraz z abp Józefem udali się do refektarza klasztornego na odpustowy obiad, po którym nastąpiła mniej oficjalna część uroczystości. O godzinie 13:00 w ogrodzie klasztornym rozpoczął się parafialny festyn. Wokół dużego namiotu czekała na wszystkich moc atrakcji. Oczywiści nie mogło zabraknąć wielkiego tortu urodzinowego, przy którym odśpiewano 1000 lat, po czym każdy chętny mógł z niego uszczknąć dla siebie kawałek. W tym czasie zostały ogłoszone wyniki konkurs plastycznego dla dzieci i rodziców o tematyce związanej z kościołem św. Antoniego. Odbyła się mini gra terenowa dla najmłodszych dzieci. Nadto rodziny mogły zmierzyć się w wielki teście wiedzy o karłowickim kościele. Można było także poszukać szczęścia w loterii fantowej. Przy kościele trwał kiermasz książki oraz dewocjonaliów. Dzieci świetnie się bawiły na dmuchanym zamku. Natomiast największa popularnością – jak to zwykle bywa – cieszyły się punkty gastronomiczne. Międzyczasie rozegrał się mecz towarzyski franciszkanie kontra parafianie, który zakończył się wynikiem 7:4 dla braci w brązowych habitach. Czas spędzony na festynie umilała swym śpiewem lokalna grupa wokalna. Zabawa  zwieńczona została występem zespołu 30 synów i 40 wnuków jeżdżących na 70 oślętach.

Oprócz jak najlepszych wrażeń, pamiątką po jubileuszu została galeria archiwalnych zdjęć, które zawisły na płocie przed kościołem, ukazując proces rozwoju parafii, zarówno w aspekcie materialnym, jak i duchowym.

Za: www.dominik.w-w.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda