Home Wiadomości SALOS u Prezydenta Andrzeja Dudy

SALOS u Prezydenta Andrzeja Dudy

Redakcja

W tym roku Salezjańska Organizacja Sportowa RP świętuje 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji 10 czerwca przedstawiciele Salosu gościli u pana prezydenta Andrzeja Dudy w Belwederze w Warszawie.

Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego przywitania gości przez pana Prezydenta RP.

Po nim pan prof. Zbigniew Dziubiński, prezes SALOS RP, przedstawił prezydentowi działalność organizacji Salos. Mówił o jego inspiracjach, czyli o Księdzu Bosko i systemie prewencyjnym oraz Rodzinie Salezjańskiej. Opowiadał o codziennych treningach, 69 stowarzyszeniach lokalnych gromadzących 24 tysiące młodzieży; o organizowanych igrzyskach ogólnopolskich i światowych (w tym aż cztery razy zorganizowanych w Polsce); o działalności naukowej i wydawniczej, która zaowocowała ponad 9 200 stron publikacji jedynie z odbytych sympozjów, nie licząc podręczników i innych publikacji.

Po prezentacji Salosu pan Prezydent odznaczył 13 osób państwowymi odznaczeniami (7 salezjanów, 4 osoby świeckie i 2 siostry Córki Maryi Wspomożycielki).

Następnie pan Prezydent zwrócił się do zebranych, wyrażając podziękowanie i uznanie za pracę wychowawczą prowadzoną profesjonalnie i z wielkim oddaniem. Powiedział: dziękuję, że przedstawiciele Salosu […] zechcieli spotkać się z Prezydentem Rzeczpospolitej, z Prezydentem, który jako człowiek jest osobiście sercem bardzo z tą działalnością związany.

Bo pewnie siostry i księża, i pan profesor (prezes SALOS Zbigniew Dziubiński, przyp. red.) nie wiedzą, ale ja przez wiele lat grałem w piłkę z kolegami na obiektach Salosu w Krakowie na Tynieckiej i doskonale to boisko i to centrum sportowe znam. Muszę powiedzieć, że moje osobiste wspomnienie sprzed wielu, wielu lat, kiedy ten obiekt powstał, jest takie: kiedy go zobaczyłem, byłem pod ogromnym wrażeniem warunków, jakie tam zostały stworzone do tego, żeby młodzież mogła się realizować sportowo. Bo jak na tamte czasy i jak na dzisiaj było to wspaniałe boisko sportowe, niezwykle nowoczesne, pięknie oświetlone, można było grać w piłkę o każdej porze dnia i nocy. W pięknym miejscu, tuż nad Wisłą. Rzeczywiście robiło to, i robi, ogromne wrażenie.

Za tę działalność chciałem z całego serca podziękować, bo ona jest niezwykle ważna, ona stanowi rzeczywiście piękną kontynuację idei, której poświęcił swoje życie i swoją działalność duszpasterską święty Jan Bosko, który zresztą patrzy na grają

cych tam w Krakowie. Don Bosco – ta twarz jest znajoma wszystkim, którzy na tym obiekcie bywają. Ta działalność, która polegała na wychowaniu, na wspieraniu młodzieży, zwłaszcza młodzieży, która znajdowała się w trudnych warunkach, młodzieży bezdomnej, młodzieży ubogiej. Po to, żeby ta młodzież znalazła dobrą drogę swojego życia. Poprze naukę, poprzez wiarę, ale także poprzez kształtowanie charakteru. Sport właśnie charakter w sposób doskonały charaktery kształtuje. […] To odpowiada dokładnie słowom wypowiedzianym do nas, a przede wszystkim do młodych rok temu przez Ojca Świętego Franciszka w Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży, kiedy powiedział, że młody człowiek nie może spędzić życia, siedząc w pantoflach na kanapie, bo to nie prowadzi go do żadnej formacji duchowej. Musi założyć buty, musi się sprężyć i musi iść przez życie, a księża salezjanie, siostry – jeszcze dokładają do tego jedno – niech te buty będą profesjonalne. […]

Jestem jako Prezydent zaszczycony tym, że ludzie, którzy tak niezwykłą posługę dla swoich bliskich, dla młodych ludzi, na co dzień wykonują, razem ze swoimi wychowankami odwiedzili mnie dzisiaj tu w Belwederze, historycznej siedzibie głowy Polskiego Państwa.

W imieniu odznaczonych zabrał głos ks. Dariusz Bartocha sdb, serdecznie dziękując panu Prezydentowi za dostrzeżenie i uhonorowanie całej Rodziny Salezjańskiej: Zdajemy sobie sprawę, że za każdym z nas stoi całe grono wychowawców, animatorów, trenerów i setki czy tysiące wspaniałej młodzieży. […] Mam nadzieję, że po tym spotkaniu Pan Prezydent słysząc: salezjanie, Salos, nie będzie pamiętał jedynie salezjańskiego boiska i swojego grania na nim, ale będzie miał przed oczyma cudowną młodzież razem z jej wychowawcami, animatorami, trenerami, którzy robią wszystko, by wspierać młodych ludzi w dojrzewaniu, by stali się rzeczywiście dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami.

Ksiądz Edward Pleń sdb, wiceprezes Salosu i jednocześnie krajowy kapelan sportowców, przywołał trzy „sny”: Janka Bosko z 9 roku życia, ten z 1992 roku z powstania Salosu i ten z dnia dzisiejszego. Wspomniał także o tym, że w tym samym czasie, w Poznaniu, świętujemy 75 rocznicę męczeńskiej śmierci pięciu wychowanków z poznańskiego oratorium. Następnie młodzież wręczyła panu Prezydentowi specjalny list, jubileuszowy medal i szalik Salosu, jaki w czasie spotkania na swoich ramionach miała salezjańska młodzież.

Oficjalna część spotkania zakończyła się wieloma zdjęcia z panem Prezydentem. Następnie wszyscy przeszli do ogrodu na poczęstunek. Tam też Prezydentowi zaprezentowano dwa obrazy ks. Tadeusza Furdyny sdb. Ciekawostką jest, że jeden z nich powstał 24 maja 2015 roku w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich, a nosi tytuł: „Wojownik apokalipsy. Bóg i Ojczyzna”.

Młodzież, w tym reprezentanci naszej inspektorii krakowskiej z Salosu „Piast”, została wyróżniona i zaproszenia do zwiedzenia całego pałacu.

Postanowieniami Prezydenta RP odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla rozwoju kultury fizycznej, za działalność społeczną na rzecz upowszechniania sportu i turystyki wśród dzieci i młodzieży

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 1. ks. Marek BAREJKO
 2. ks. Dariusz BARTOCHA

za zasługi w działalności sportowo-wychowawczej na rzecz dzieci i młodzieży, za pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, potrzebującym wsparcia

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 1. ks. Andrzej KURTO
 2. ks. Bogusław ZAWADA

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 1. Dariusz KLUCZKOWSKI
 2. Andrzej MISZTAL
 3. Edward NANASZKO

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 1. Tomasz BRZESKI
 2. ks. Henryk CHIBOWSKI
 3. s. Maria JĘDRAK
 4. ks. Wiesław KANIA
 5. s. Maria KAPCZYŃSKA
 6. ks. Wojciech STRZELECKI.

(Lista odznaczonych podana za serwisem: www.prezydent.pl)

Źródło: sdb.org.pl
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda