Home WiadomościZ kraju Letnia ewangelizacja w klasztorze

Letnia ewangelizacja w klasztorze

Redakcja

Aby odnaleźć sens swojego życia, poukładać relacje i podjąć nowe wyzwania warto dobrze zaplanować czas wakacji – zachęcają młodych ludzi zgromadzenia zakonne, które w lipcu i sierpniu organizują spotkania ewangelizacyjne w różnych miejscach w Polsce. Co roku uczestniczą w nich tysiące młodych.

XXVI Sercańskie Dni Młodych

Na początku lata (24-29 czerwca) młodych ludzi zapraszają do Pliszczyna k. Lublina księża sercanie. Co roku młodzież, która gromadzi się na Sercańskich Dniach Młodzieży przyjeżdża z różnych części Polski. Zdarza się, że dołączają do niej międzynarodowe grupy sercańskie z Mołdawii czy Ukrainy.

W tym roku hasło spotkania brzmi: „Uratowani jesteśmy”. Jak zapewniają na stronie organizatorzy jest to spotkanie dla każdego, kto czuje się młody ciałem lub młody duchem i poszukuje spotkania z żywym Bogiem w drugim człowieku.

Tym razem w ciągu tych kilku dni młodym zaproponowano tematykę dotyczącą spowiedzi. „Spójrz i zobacz”, „Powiedz wszystko”, „Płacz, nie bój się”, „Wytrwaj i walcz”, „Napraw”, „Żyj i ratuj” – tak prezentuje się problematyka kolejnych dni. Poszczególne hasła są odpowiednikami warunków dobrej spowiedzi. Każdy dzień SDM zakończy się „Bajką na dobranoc”.

Codzienna Eucharystia pod „żółtą wiatą”, warsztaty wokalne, taneczne, teatralne, czy rozgrywki sportowe to niektóre z przygotowanych atrakcji. W planach są koncerty i świadectwa, a wśród zaproszonych gości m.in. Rock and Fire, Hope4Street, Wyrwani z niewoli, Anna Schmidt, oraz bp Marek Solarczyk. Poza tym każdy kto przybędzie na SDM zaproszony jest na sercańskie święto radości: „eSDeeMowy Bal Kapitański na Łodzi Piotrowej”, który poprowadzą barwni Wodzireje z Krakowa.

Szczegółowe informacje na stronie: sercanskie.pl/sdm/plan

Rekolekcje ewangelizacyjne SARUEL

Na rekolekcje ewangelizacyjne w Różanymstoku zapraszają salezjanie. Odbędą się one w dniach: 6-18 lipca w malowniczym otoczeniu Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej położonym 60 km od Białegostoku. Rekolekcje skierowane są do licealistów, studentów, młodzieży pracującej, ale też do osób nieco starszych, czujących się młodo. Szczególnie zaś do tych, którzy mimo młodego jeszcze wieku stracili sens swojego życia.

Rekolekcje SARUEL prowadzone są w formie czterech szkół. Odbywają się one w tym samym terminie. Szkoła Przyjaźni jest adresowana do tych, którzy nie mieli wcześniejszego doświadczenia z ruchem salezjańskim. Służy ona budowaniu przyjaźni i jest propozycją dla wszystkich, którzy szukają kontaktu z drugim człowiekiem. Nie zabraknie, więc szczerych rozmów i zabaw integracyjnych. W planie są dyskoteki, koncerty, ognisko, ale i czas spędzany na wspólnej modlitwie za siebie nawzajem.

Szkoła Nowego Życia oraz Szkoła Nowego Życia dla studentów i starszych jest etapem otwierania się na obecność Boga w życiu. Program Szkół Nowego Życia jest zbliżony, ale uwzględnia jednocześnie tematy charakterystyczne dla każdego przedziału wiekowego. Szkoła Wzrastania w dojrzałości chrześcijańskiej jest trzecim etapem formacji wiary. Wzbogacają ją katechezy pogłębiające świadomość przynależności do wspólnoty kościelnej oraz odpowiedzialności za jej rozwój.

“Różanystok to miejsce dla Ciebie i wszystkich, których zaprosisz” – zachęcają na stronie uczestnicy Salezjańskiego Ruchu Ewangelizacyjnego.

Więcej informacji na stronie: saruel.pl

Międzynarodowe Saletyńskie Spotkania Młodych (MSSM)

W spotkaniach w Dębowcu na Podkarpaciu co roku bierze udział młodzież z całej Polski, ale nie tylko. Wśród uczestników są młodzi z Niemiec, Belgii, Francji, Słowacji, czy Szwecji. To tutaj, w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej wielu z nich rozeznaje swoje powołanie.

XXXII Międzynarodowe Saletyńskie Spotkania Młodych odbędą się w dniach 8-12 lipca br. Tym razem młodzież spotykająca się w Dębowcu koło Jasła zachęcana jest by podjąć prawdziwe „Wyzwanie”.

W programie są m.in. konferencje zaproszonych gości, koncerty znanych zespołów chrześcijańskich oraz spotkania w grupach podczas, których młodzież będzie mogła podzielić się swoim doświadczeniem wiary i marzeniami. W tym roku wydarzenie w Dębowu ubogacą swoją obecnością m.in. Darek Malejonek „Maleo”, Karolina i Maciej Piech, Adam Polkowski „RUBIART”, ks. Tomasz Zwiernik „Dziki”, ks. Łukasz Stachura MS. Ponadto o muzyczną oprawę zadbają zespoły takie jak: 2TM2, 3, DJ MIKE, Rock and fire, TFP.

Zjazd młodych w Dębowcu to czas na muzykę, radość i refleksję. Ważnym momentem tego spotkania jest możliwość skorzystania ze spowiedzi, która wpisuje się w charyzmat saletyński i jest szansą na całkowitą zmianę życia.

Więcej informacji na stronie: www.spotkania.saletyni.pl

XXV Spotkanie Młodych w Wołczynie

Masz 15-30 lat? Chcesz choć przez chwilę nie liczyć czasu? Chcesz zobaczyć jak to jest cieszyć się z małych rzeczy? Do Wołczyna zapraszają krakowscy Bracia Mniejsi Kapucyni. Tematem tegorocznego spotkania, które odbędzie się od 8-12 lipca są słowa, które usłyszał św. Franciszek “Idź i odbuduj mój Kościół”, a hasło 25. już spotkania brzmi “ODBUDOWANI”.

W tym roku wśród prelegentów znajdą się bp Edward Kawa – najmłodszy biskup rzymskokatolicki w Europie, małżeństwo Monika i Marcin Gomułkowie, Michał Paź Bukowski, br. Paweł Teperski, rekolekcjonista ks. Maciej Sarbinowski oraz o.Antonello Cadeddu. Jak co roku, także i tym razem zagra KapEl’a. Ponadto na wołczyńskiej scenie pojawią się zespoły takie jak: Wyrwani z niewoli, niemaGOtu, Tato.

Jak zapewniają na stronie organizatorzy spotkania dla młodych w Wołczynie to przede wszystkim czas spotkania z Bogiem, drugim człowiekiem, a dobra zabawa i niezapomniany klimat pola namiotowego co roku gromadzi coraz więcej zainteresowanych.

Więcej na stronie: wolczyn.kapucyni.pl

Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM)

Do Kalwarii Pacławskiej w drugiej połowie lipca zapraszają franciszkanie. Od 21 lipca do 27 lipca odbędzie się najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży, które ma charakter biwakowy. W tym roku hasłem spotkania jest „Obecność”.

Wśród zaproszonych gości są: br. Valerio Forli OFMConv, o. Jarosław Wysoczański OFMConv, ks. Krzysztof Porosło, „Marika” Marta Kosakowska, Michał „Pax” Bukowski, Maciej Bodasiński, ks. Wojciech Węgrzyniak, Ida Nowakowska-Herndon, abp Adam Szal. Młodzi wysłuchają też koncertów: Mate.O, Tęgie Chłopy, Teatr A, Porozumienie, Fioretti.

Prócz spotkań z gośćmi na FSM-ie organizowane są wieczory filmowe pod gołym niebem, tańce oraz zawody sportowe. Podczas spotkania w Kalwarii Pacławskiej młodzież uczestniczy w codziennych Mszach św., konferencjach oraz dyskutuje w grupach.

FSM są skierowane nie tylko do osób wierzących, a uczestnictwo w podanych punktach programu jest dobrowolne. W planie FSM jest czas na zabawę i integrację, ale także na zbliżenie się do Boga. Jak informują organizatorzy, miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Kalwaria Pacławska przez to, że znajduje się „na końcu świata” sprzyja nabieraniu dystansu i ułatwia ocenę tego, co można zrobić w swoim życiu lepiej.

Więcej na stronie: fsm.franciszkanie.pl

Karmelitańskie Dni Młodych

Karmelitańskie Dni Młodych odbędą się w dniach od 25 do 28 lipca w Czernej k. Krakowa. Karmelici zapraszają na nie młodych ludzi w wieku od 17 do 35 lat, którzy pragną obudzić miłość w sobie i odnaleźć drogę do miłości Boga. Tym samym hasłem tegorocznego KDM-u będą słowa „Obudzić miłość”. Jak zaznaczają organizatorzy celem spotkania będzie znalezienie i uruchomienie w sobie mechanizmów kochania, które pozwolą rozwijać w sobie odpowiedzialną miłość.

– Będziemy opierać się słowach św. Teresy, która mówiła, że w miłości pomagają nam trzy cnoty: pokora, wolność i wytrwałość. Owocem właśnie tych cnót jest dojrzała miłość – mówi o. Jakub Przybylski OCD, odpowiedzialny za KDM.

Każdy dzień spotkania koncentruje się wokół konkretnego tematu. W tym roku młodzi skupiać się będą kolejno na tematach dnia: Ziarno, Obumieranie, Wzrost, Owoc. Będzie czas na integrację i zawiązywanie nowych przyjaźni. Będzie to proces odkrywania miłości. W planie są m.in. Teatr Ducha, modlitwa karmelitańska, konferencje ojców, spotkania ze świadkiem, codzienna Eucharystia czy tzw. Bloki ciszy – czas na adorację i spowiedź.

Jednym ze stałych punktów KDM jest Droga Światła, która odbywa się nocą na czerneńskich wzgórzach. Chwila ta jest symbolem przejścia z ciemności do światła. To dla młodych jeden z bardziej dotykających momentów – mówi o. Jakub Przybylski OCD.

Uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się jak odzyskać utraconą witalność ducha i jak odnaleźć drogę do własnego serca. Nie będzie to jednak czas jedynie podejmowania ludzkiego wysiłku. Jak podkreślają organizatorzy bez przyjęcia miłości Boga ludzkie wysiłki mogą okazać się niewystarczające. Karmelitańskie Dni Młodych upłyną pod znakiem miłości Boga i ludzi.

Szczegółowe informacje i zgłoszenia na: www.kdmczerna.pl

XV Ignacjańskie Dni Młodzieży (IDM)

Ignacjańskie Dni Młodzieży organizują jezuici. Również w tym roku odbywają się one na przełomie lipca i sierpnia (27 lipca – 1 sierpnia) w Starej Wsi na Podkarpaciu i gromadzą kilkaset osób z całej Polski. Jak informują organizatorzy – spotkanie jest zwieńczeniem rocznej formacji w Jezuickim Duszpasterstwie Młodzieżowym MAGIS, poprzedzonym 10-dniowymi rekolekcjami, ale mogą wziąć w nich udział również osoby niezwiązane z duszpasterstwem.

To pięć dni zabawy i radości, ale także doskonała okazja do rozwoju. IDM są prowadzone w formie warsztatowej. W tym roku przewidziane są aż 32 różne warsztaty. Organizowane są m.in. zajęcia sportowe, artystyczne kulinarne, czy rycerskie, a nawet barmańskie. Celem IDM jest zaoferowanie młodym ludziom szeregu inicjatyw i sposobów rozwoju osobowości. Ignacjańskie spotkania wakacyjne dzięki warsztatowej formie stwarzają młodym przestrzeń do odkrywania i rozwoju swoich zdolności i szukania odpowiedzi na pytanie o miejsce w społeczeństwie i Kościele. Jest to czas, kiedy młodzi mogą się przekonać, że źródłem dojrzałości oraz trwałych przyjaźni jest wiara.

Więcej informacji wkrótce na stronie: idm.jezuici.pl

Golgota Młodych „Rozłam”

Co oznaczają słowa: “mieć w nienawiści ojca i matkę”? Jak przeżywać moment opuszczenia rodzinnego domu i jaki jest jego sens? W ostatnie dni wakacji (22-26 sierpnia) Bracia Mniejsi Kapucyni zapraszają na Golgotę Młodych do Serpelic na Bugiem by zmierzyć się z tymi pytaniami.

Tegoroczne spotkanie skupi się wokół „Rozłamu”, który czasem jest konieczny, żeby móc pójść dalej, żeby stać się sobą. Oderwanie jest niezbędne, aby młody człowiek mógł zacząć realizować własne powołanie. „Rozłam”, któremu poświęcona będzie tegoroczna Golgota Młodych, dotyczy relacji młodego człowieka z rodzicami. Spotkanie skoncentruje się, więc m.in. wokół tematu „odcięcia pępowiny”.

Koniec wakacji jest dobrym czasem by przyjrzeć się tym relacjom. Kapucyni zachęcają by na czas trwania spotkania zabrać ze sobą dobry humor i przynajmniej dwójkę przyjaciół.

Więcej na stronie: www.golgotamlodych.pl

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda