Home WiadomościZ kraju Licheń: Bóg bezsilnym daje moc

Licheń: Bóg bezsilnym daje moc

Redakcja

Pod hasłem „Bóg bezsilnym daje moc” w dniach 27-29 lipca odbyły się w licheńskim Sanktuarium 26. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe.

Mityngi dla poszczególnych grup rozpoczęły się o godz. 17.00. Ludzie uzależnieniu pod różnego rodzaju nałogów mogli spotkać się w grupach i podzielić swoimi doświadczenia na drodze do trzeźwego życia.

Spotkania w grupach poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej alejkami Sanktuarium, podczas którego rozważania przygotowała i prowadził ks. Stanisław Kowalski z Koła. Po wspólnej modlitwie nastąpiło oficjalne otwarcie 26. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych, którego dokonał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium. Witając przybyłych, nawiązał do hasła tegorocznego „Mityngu pod gwiazdami” mówiąc, że osobiście doświadczył tego, iż „Bóg bezsilnym daje moc”. Wyraził także pragnienie, aby nikt nie opuścił Lichenia nie doświadczywszy Bożej mocy.

Podczas oficjalnego otwarcia spotkań trzeźwościowych wręczone zostały nagrody „Pelikan”. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do trzeźwienia innych. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. pani Ewa Woydyłło oraz pan Robert Gamble. W tym roku uhonorowano panią Mikę Dunin, autorkę m.in. książek „Alkoholiczka” i „Antyporadnik”.

Po południu wierni uczestniczyli w Eucharystii w intencji osób, które „odeszły na wieczny mityng”. Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. Dariusz Kwiatkowski MIC. Nawiązując do odczytanej Ewangelii wg św. Jana powiedział, iż „pierwocinami życia w trzeźwości jest wolność i prawda”. Zdaniem kapłana „cud miłosierdzia jest połączony z nawróceniem każdego z nas”.

W godzinach popołudniowych, na ołtarzu koronacyjnym, z uczestnikami Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych spotkała się pani Mika Dunin. W prelekcji przedstawiła główne powody napisania swoich książek. Pisarka zaakcentowała fakt, iż kobietom znacznie trudniej przyznać się do alkoholizmu i wyjść z uzależnienia, gdyż muszą zmierzyć się ze stereotypami panującymi w społeczeństwie. Rozwiązaniem problemu alkoholowego – zdaniem pani Dunin – może być całkowite stanięcie w prawdzie wobec swoich problemów oraz przemiana duchowa.

Kulminacyjnym momentem 26. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych była uroczysta Eucharystia sprawowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda