Home WiadomościZ kraju Relikwie bł. Salomei w toruńskim sanktuarium

Relikwie bł. Salomei w toruńskim sanktuarium

Redakcja

Do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu trafiły w niedzielę relikwie bł. Salomei – pierwszej polskiej klaryski. Relikwie przekazały siostry klaryski z Krakowa.

Relikwie bł. Salomei trafiły do toruńskiego sanktuarium w symbolicznym czasie – powiedziała s. Joanna z zakonu św. Klary w Krakowie.

– Przeżywamy w tym roku jubileuszowy rok bł. Salomei – 750 lat od jej śmierci. W związku z tym chcemy, aby jej kult był coraz bardziej znany i rozpowszechniany, żeby ją wydobyć z ukrycia – zaznaczyła s. Joanna.

Bł. Salomea mając zaledwie 6 lat została zaręczona z księciem węgierskim Kolomanem, co miało utrwalić pokój między Polską a Węgrami. W wieku 8 lat zasiadła z mężem na tronie halickim. Po śmierci męża Salomea wróciła z Węgier do Polski i postanowiła poświęcić się życiu zakonnemu.

– W 1245 r. przyjęła welon w Sandomierzu i jej brat Bolesław Wstydliwy ufundował pierwszy klasztor sióstr klarysek w Polsce w Zawichoście – wskazała s. Jolanta.

Jak akcentuje s. Elżbieta, przykład Salomei przypomina nam o tym, co w życiu jest najważniejsze.

– Jest wzorem do naśladowania zwłaszcza w naszym społeczeństwie, kiedy często wybieramy to, co wygodne, a nie naprawdę wartościowe, a to, co jest naprawdę wartościowe, to właśnie Chrystus i Jego droga, Jego miłość – mówiła s. Elżbieta.

Bł. Salomea zrezygnowała z materialnego dobrobytu i postanowiła całkowicie oddać swoje życie Chrystusowi – podkreślał w homilii o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Po naszemu byśmy powiedzieli, że jej niczego do życia nie brakowało, wszystko miała materialnie, ale to nie jest najistotniejsze i oddała się zupełnie. Pierwsza polska klaryska – mówił Dyrektor Radia Maryja.

Charyzmatem sióstr klarysek jest przede wszystkim modlitwa – dodał o. Andrzej Laskosz CSsR.

– Siostry klauzurowe, siostry – inaczej mówiąc – zamknięte, te, które nade wszystko modlitwą otaczają cały świat, naszą Ojczyznę. Chcą, by również modlić się o powołania do ich zakonu, a przy okazji chcemy pokazać całemu światu, że zakony kontemplacyjne są bardzo ważne i potrzebne w Kościele – zaznaczył kustosz toruńskiego sanktuarium.

Relikwie bł. Salomei to już 28., które znajdują się w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Więcej na: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda