Home WiadomościZ kraju Licheń: Jedyny taki organista w Polsce

Licheń: Jedyny taki organista w Polsce

Redakcja

W minioną sobotę, 8 marca, w londyńskiej katedrze Southwark, licheński organista Michał Szostak odebrał certyfikat Królewskiego Towarzystwa Organistów.

Michał Szostak jest organistą Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej oraz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym. Do brytyjskiego The Royal College of Organists należy od ubiegłego roku, natomiast od kilku dni posiada również certyfikat RCO potwierdzający wymagany przez to zawodowe towarzystwo standard umiejętności organistowskich. Nasz organista jest pierwszym i jedynym Polakiem, który należy do tej prestiżowej instytucji oraz pierwszym i jedynym obywatelem naszego kraju, który zdał egzamin i otrzymał certyfikat.

Królewskie Towarzystwo Organistów założone zostało w 1864 r. w Londynie (w tym roku obchodzi 150-lecie istnienia) dzięki staraniom Richarda Limpus’a, organisty  kościoła St Michael’s, Cornhill w City of London. Ideą przewodnią było stworzenie instytucji, której celem będzie podnoszenie i pogłębianie statusu profesji brytyjskich organistów. Do dnia dzisiejszego organizacja realizuje tę ideę poprzez m.in. podnoszenie standardów wykonawstwa muzyki liturgicznej oraz promowanie działalności organistów i dyrygentów chóralnych (w tym koncertów). Towarzystwo posiada także obszerną bibliotekę bogatą w partytury oraz literaturę branżową.

Od kilkudziesięciu lat do organizacji włączani są również organiści spoza Wielkiej Brytanii (m.in. z Australii, Szwecji, Niemiec, Francji czy USA, a teraz także i z Polski) stanowiąc dzisiaj ponad czterotysięczną grupę profesjonalistów.

„Jest to towarzystwo, które skupia organistów zajmujących się muzyką liturgiczną wykonywaną na możliwie najwyższym poziomie. Od 1893 r. funkcjonuje ono pod patronatem brytyjskiej monarchii i ma wiele pól działalności merytorycznej” – powiedział Michał Szostak, licheński organista.

O londyńskim towarzystwie organistów muzyk dowiedział się podczas wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii. Po przestudiowaniu warunków członkowstwa postanowił złożyć dokumenty niezbędne do włączenia w poczet członków tej organizacji. Po opłaceniu stosownych należności został przyjęty, a następnie przystąpił do egzaminu.

„Egzamin był wieloetapowy, zarówno praktyczny jak i teoretyczny” – powiedział pan Michał. – „Z obszaru teoretycznego egzamin polegał na opisowej analizie utworów i cyklów muzycznych; oceniano słuch muzyczny (dyktanda) oraz percepcję muzyczną – po przesłuchaniu fragmentów utworów należało określić m.in.: rodzaje kadencji, rodzaje technik kompozytorskich, użyte środki wyrazu i figury retoryczne, nazwisko kompozytora oraz przybliżony rok powstania dzieła” – wymieniał. – „Po miesiącu odbyła się cześć praktyczna, stricte z gry na organach”.

Jak wyjaśnił organista, z kolei ta część egzaminu podzielona była na kilka etapów. Po pierwsze należało zaprezentować trzy wybrane i przygotowane wcześniej utwory spośród czterech wskazanych list (utwory J.S. Bacha, utwory barokowe kompozytorów innych niż J.S. Bach, utwory z XIX wieku, utwory współczesne). Drugim etapem było wykonanie wskazanego przez komisję chorału anglikańskiego (wstęp, wybrane wersety wraz z improwizowanym zakończeniem). Kolejnym etapem było sprawdzenie sprawności technicznej (transponowanie wskazanej partii materiału wielogłosowego lub realizacja basso continuo – bez przygotowania). Na koniec każdy egzaminowany musiał wykonać fragment utworu a vista, czyli zagrać go widząc partyturę pierwszy raz w życiu.

Sesje egzaminacyjne organizowane są dwa razy do roku. Podczas minionych dwóch sesji egzamin zdało 30 osób we wszystkich dziedzinach aktywności The Royal College of Organists.

W minioną sobotę, o godz. 14.00 Michał Szostak wraz z innymi członkami towarzystwa, którzy pomyślnie przeszli proces egzaminacyjny, osobiście odebrał swój certyfikat w katedrze Southwark w Londynie z rąk pani Catherine Ennis, Prezydent The Royal College of Organists. Uroczystość była bardzo podniosła i zgromadziła Wiceprezydentów, Członków Rady Powierniczej, Oficerów, Egzaminatorów, Mecenasów oraz wielu gości. Prócz dyplomów, towarzystwo nadaje również medale zasłużonym muzykom działającym na gruncie muzyki liturgicznej. W tym roku, podczas tej uroczystości, medale otrzymali: światowej sławy wirtuoz organów dr Simon Preston CBE (w uznaniu zasług w zakresie gry na organach oraz dyrygentury chóralnej) oraz światowej sławy kompozytor dr John Rutter CBE (w uznaniu zasług w zakresie opracowań utworów chóralnych, kompozycji i dyrygentury). W dalszym ciągu uroczystości zebrani wysłuchali koncertu organowego, po czym pozowali do wspólnego zdjęcia. O godz. 17.00 odprawiono uroczyste nieszpory wpisane w kalendarz obchodów jubileuszowych towarzystwa.

Z okazji obchodów 150-lecia The Royal College of Organists na początku maja br. w licheńskim sanktuarium odbędzie się kilka koncertów prezentujących angielską muzykę organową i wokalną. Wystąpi Michał Szostak i zaproszeni goście.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda