Home WiadomościZ kraju Licheń: Studenci w Sanktuarium

Licheń: Studenci w Sanktuarium

Redakcja

W ramach projektu „PEACE. Cross-Cultural Understanding” trzech studentów z Korei, Włoch i Czarnogóry przybyło do Konina na międzynarodową wymianę. Jednym z elementów pobytu uczniów w powiecie konińskim była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. 

Młodzi ludzie do Polski przyjechali w ramach międzynarodowego projektu, w którym bierze udział I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Główną ideą wymiany uczniów i studentów jest zrozumienie międzykulturowe, zwalczanie negatywnych stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń wśród młodych ludzi.

„Przyjeżdżają studenci do Warszawy  z różnych części świata, z różnych krajów. Tam są dzieleni na grupy 2-3 osobowe i wtedy są rozdzielani w różne części Polski” – powiedział Norbert Hyży, uczeń klasy II z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie.

Jednym z elementów pobytu młodych ludzi w powiecie konińskim była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Wśród uczestników biorących udział w projekcie PEACE jest Virgilio Ferraresso, student ekonomii w Wenecji, dla którego licheńska bazylika do złudzenia przypomina świątynię znajdującą się w jego rodzinnej miejscowości:

„Myślę, że jest to niesamowite miejsce. Nie tylko ze względu na tę wspaniałą bazylikę, ale dlatego, że jest to święte miejsce, gdzie czuje się obecność Boga”.

Z kolei na Mai Todorovic, studiującej prawo w czarnogórskiej Podgoricy, największe wrażenie zrobiły ogrody znajdujące się przed bazyliką oraz wszechogarniający spokój, dzięki któremu łatwiej się wyciszyć i duchowo umocnić.

W każdym z miejsc studenci przebywają około tygodnia poznając kulturę, zwyczaje oraz język. Dziś udadzą się do Warszawy, gdzie dowiedzą się, gdzie zostaną pokierowani w dalszą podróż po Polsce.

Tegoroczna edycja projektu PEACE Cross-Cultural Understanding, która odbywa sie po raz czternasty, zgromadziła w Polsce  18 wolontariuszy z całego świata. Zagraniczni goście w naszym kraju spędzają ok. dwóch miesięcy, przebywając w 3-osobowych grupach. Podczas tegorocznego projektu szczególny nacisk położony jest na zaznajamianie polskich uczniów z kulturą, zwyczajami oraz sytuacją społeczno-ekonomiczną krajów, z których pochodzą zagraniczni goście.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda