Home WiadomościZ kraju Licheń: Święto patronalne marianów

Licheń: Święto patronalne marianów

Redakcja

lichen.plKsięża marianie ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny posługujący w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej i parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym obchodzili wczoraj, 8 grudnia, święto patronalne. Tego dnia przypada bowiem uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronki Zgromadzenia.

Na początku Mszy św. o godz. 17.00 głos zabrał ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty, który w tym szczególnym dniu powitał wszystkich księży oraz wiernych przybyłych na uroczystości. W kilku słowach wyjaśnił znaczenie święta i jego związek z mariańskim zgromadzeniem. Kapłan powitał także obecne na Mszy św. małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame, gdyż tego dnia przypada także ich święto. 8 grudnia 1947 roku została bowiem przyjęta Karta Equipes-Notre Dame, według której małżeństwa należące do stowarzyszenia starają się żyć (w licheńskiej parafii istnieją 3 ekipy zrzeszające 13 małżeństw).

Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Jędrzejewski MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty marianów, który wygłosił także homilię. W słowie mówił o Matce Bożej, która zawierzyła swoje życie Bogu i w pełni Mu zaufała. Jego zdaniem my, na wzór Maryi, także powinniśmy tak postępować. – „Maryja zaprasza nas do tego, abyśmy szli Bożą drogą, abyśmy swojego życia nie zmarnowali, ale abyśmy je ocalili. Niech dodaje nam siły w drodze do Ojca” – zakończył kapłan.

Po homilii wszyscy księża oraz bracia z mariańskiego zgromadzenia obecni w świątyni wspólnie odnowili śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli na ręce księdza przełożonego życzenia oraz kwiaty, będące wyrazem wdzięczności za posługę zakonników w licheńskiej parafii i sanktuarium zapewniając o pamięci w modlitwie.

Zgromadzenie Księży Marianów jest pierwszym męskim zakonem powstałym na ziemiach polskich, który pomimo licznych zawirowań historycznych i politycznych, przetrwał po dziś dzień. Założył je bł. o. Stanisław Papczyński w 1673 roku. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Pro Christo et Ecclesia” („Za Chrystusa i Kościół”) wcielając w życie charyzmaty pozostawione przez Ojca Założyciela.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda