Home WiadomościZe Świata Polski pallotyn wyróżniony przez Prezydenta Rwandy

Polski pallotyn wyróżniony przez Prezydenta Rwandy

Redakcja

pallotyni.plKs. Stanisław Urbaniak SAC, pallotyński misjonarz, znalazł się wśród 17 osób odznaczonych przez prezydenta Rwandy, Paula Kagame za budowanie jedności w społeczeństwa Rwandy. Jest to pierwszy polski misjonarz, uhonorowany tą nagrodą.

Ks. Stanisław Urbaniak pracuje w Rwandzie od 30 lat. W czasie wojny w latach 1990 – 1994 wraz ze swoimi współbraćmi – pallotynami, z wielkim zaangażowaniem pomagał zarówno Hutu, jak i Tutsi. Nie tylko modląc się o zaprzestanie walk, ale też udzielając schronienia w świątyni. Od wielu lat pracował w parafii Ruhango. Kiedy rebelianci z bronią w ręku otoczyli kościół, w którym modlili się ludzie o ocalenie i chcieli dostać się do środka, ks. Urbaniak sam stanął naprzeciwko nich, odtrącił skierowany w jego stronę karabin i głośno się modlił. Nagle rebelianci odjechali. Dzięki temu ludność schroniona w parafii Ruhango ocalała.

Obecnie, jako wotum wdzięczności, w Ruhango powstało Sanktuarium Jezusa Miłosiernego, w którym w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywają się msze święte z modlitwą o uzdrowienie.

Nagroda UMURINZI W’IGIHANGO – „Za Budowanie Jedności” jest przyznawana w ramach narodowego programu budowania jedności, rozpoczętego w Rwandzie 5 lat temu.  W gronie odznaczonych obok polskiego pallotyna znalazło się dwóch innych księży oraz biskup.

Dla duszpasterzy w Rwandzie odznaczenie to przyznane duchownym jest znakiem, że władze Rwandy dostrzegają zaangażowanie Kościoła na rzecz budowania pokoju i jednocześnie przerywa łańcuch oskarżeń przeciwko Kościołowi katolickiemu o współudział w ludobójstwie.

Monika Mostowska (Fundacja Salvatti.pl)

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda