Home WiadomościZ kraju Licheń: V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr „Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w hołdzie”

Licheń: V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr „Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w hołdzie”

Redakcja

Ponad 150 chórów i orkiestr z całego kraju w najbliższą sobotę (25-go maja) zawita do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Tradycją stało się, że co dwa lata w maju, na schodach licheńskiej bazyliki rozbrzmiewa koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II. Wykonują go amatorskie chóry i orkiestry zrzeszone w Polskim Związku Chórów i Orkiestr oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki Ogólnopolskiemu Zlotowi Chórów i Orkiestr miłośnicy muzykowania spotykają się w niezwykłej atmosferze w Licheniu:

„Oprócz uczestników, czyli tych, którzy śpiewają w chórach, którzy grają w orkiestrach, towarzyszy tym osobom spora liczba bliskich, znajomych, pielgrzymów, którzy specjalnie przyjeżdżają do licheńskiego Sanktuarium by uczestniczyć w tym koncercie” – powiedział ks. Sławomir Homoncik, v-ce kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Pierwszy Zlot Chórów i Orkiestr, który odbył się w 2005 r. Zorganizowany został z okazji rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Dwa lata później, w 2007 r., w zlocie wzięło udział 60 chórów i 40 orkiestr. W 2009 r. w koncercie uczestniczyło ponad dwa tysiące wykonawców, natomiast dwa lata temu do Lichenia przyjechało ponad 5 tysięcy muzyków-amatorów.

W tym roku uczestnicy spotkania wykonają specjalnie skomponowany i przygotowany utwór pt. „Santo subito” autorstwa Grzegorza Duchnowskiego do słów bpa Józefa Zawitkowskiego.

O godz. 12.00 uczestnicy pielgrzymki wezmą udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem. O godz. 17.00 natomiast odbędzie się wielki koncert wszystkich chórów i orkiestr na schodach licheńskiej bazyliki.

Organizatorem V Ogólnopolskiego Zlotu Chórów i Orkiestr jest Polski Związek Chórów i Orkiestr, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda