Home WiadomościZ kraju Licheń: warsztaty dla spowiedników

Licheń: warsztaty dla spowiedników

Redakcja

lichen.pl70 spowiedników zakonnych i diecezjalnych zjechało do Lichenia, aby w tutejszym Sanktuarium przeżyć rekolekcje pomagające w pogłębianiu posługi w konfesjonale (16-17.05).

Hasłem pierwszego spotkania warsztatowego do spowiedników było „Sakrament Pojednania dzisiaj. Trudności i próby ich przezwyciężenia”. Jak wyjaśnił o. Jan Maciejowski OFMConv., organizator spotkania, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich zdecydowała się na przygotowanie tego typu szkolenia dla kapłanów w celu polepszenia jakości posługi w konfesjonale oraz wymiany doświadczeń wśród spowiedników:
„W dzisiejszych czasach ludzie żyją szybko i czasami zapominają o Bogu i sakramentach. Jednak przychodzi taki czas, gdy zwalniają tempo, chcą pójść do konfesjonału i wyrzucić z siebie wszystko to, co nagromadziło się w ich sercach. Do tego potrzebni są dobrzy spowiednicy, którzy nie tylko wymierzą pokutę, ale porozmawiają z penitentem, czasami też doradzą co dalej”.

Spotkanie miało charakter warsztatowy, a więc oprócz konferencji, uczestniczący w nich kapłani zostali podzieleni na mniejsze podgrupy, gdzie mogli porozmawiać o nurtujących ich problemach dotyczących aktu spowiedzi.
W rekolekcjach wzięli udział zarówno kapłani należący do wspólnot zakonnych, ale także księża diecezjalni. W takcie dwudniowych warsztatów konferencje poprowadzili br. dr Piotr Śliwiński OFMCap, który poruszył kulturowe trudności związane ze spowiedzią, o. dr Kazimierz Fryzeł CSsR, którzy zajął się trudnościami religijnymi. Z kolei o trudnościach psychologicznych mówiła mgr Alicja Furmanik, psycholog i psychoterapeuta.

Licheńskie warsztaty zorganizowała Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce przy współudziale kapucyńskiej „Szkoły dla spowiedników”. Wszystkie zajęcia odbywały się Domu Pielgrzyma ARKA położonym w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki pw. Najświętszej Matyi Panny Licheńskiej.

Za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda