Home WiadomościZ kraju Św. Andrzej Bobola męczennikiem za jedność Kościoła

Św. Andrzej Bobola męczennikiem za jedność Kościoła

Redakcja

FOT. Anna DziemskaUroczystą mszę świętą odpustową ku czci św. Andrzeja Boboli w Sanktuarium na warszawskim Mokotowie odprawił metropolita warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz.

W koncelebrze uczestniczyli sekretarz Episkopatu bp Artur Niziński, biskup Mirosław Milewski z Płocka , prowincjał   o. Tomasz Ortmann SJ , ojcowie jezuici, rektorzy i profesorzy seminariów duchownych i KUL, księża zakonni i diecezjalni.

W homilii ks. kard. Nycz, opierając się na słowach Chrystusa z Ewangelii A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebieprzypomniał, że to właśnie Eucharystia jest źródłem jedności , a kościół jest jeden, zgromadzony wokół Chrystusa.

To właśnie św. Andrzej Bobola , ubolewając nad podziałem kościoła , i realizując wezwanie św. Pawła z 1. Listu do Koryntian : „ abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów” stał się tragicznym męczennikiem za jedność kościoła,   powiedział kaznodzieja.

Nawiązując do kultu św. Andrzeja Boboli kard Nycz podkreślił, że kult oddawany męczennikowi za wiarę tuż po jego śmierci wzrastał   po jego beatyfikacji i kanonizacji. W 1938 roku Andrzej Bobola został kanonizowany przez Piusa XI , a kiedy jego relikwie procesyjnie przewożono z Rzymu do Warszawy stał się patronem Europy, stojącej u progu II Wojny Światowej .

Następnie kaznodzieja nawiązał do encykliki papieża Piusa XII, wydanej 16 maja 1957 roku na 300 lecie śmierci św. Andrzeja Boboli , zatytułowanej Invictus Athletc Christi – Niezwyciężony atleta Chrystusa. W dokumencie tym papież wzywał do rozważania męczeństwa i świętości „Chrystusowego atlety” św. Andrzeja Boboli.

Właśnie w XX wieku w czasach szczególnego prześladowania chrześcijan  świat potrzebował przypomnienia konieczności dawania świadectwa wiary, powiedział kard Nycz, przypominając, że  i dzisiaj w XXI wieku mamy współczesnych męczenników za wiarę i prawdę.

Także i dzisiaj jest potrzeba radykalnego świadectwa i troski , aby kościół nie był podzielony, a chrześcijanie , modlący się do tego samego Boga zjednoczyli się, podkreślił kaznodzieja . To św. Andrzej Bobola ma być dla nas przewodnikiem w budowaniu pokoju i jedności, o które prosi nas Jezus, zakończył homilię kard. Kazimierz Nycz.

Na zakończenie mszy świętej odmówiono litanię do św. Andrzeja Boboli . Uroczystość zwieńczyło uczczenie relikwii świętego patrona.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda