Home WiadomościZ kraju Licheń: wystawa „Mówią ludzie 1863 roku” dostępna dla zwiedzających

Licheń: wystawa „Mówią ludzie 1863 roku” dostępna dla zwiedzających

Redakcja

Ponad 2200 osób zobaczyło w długi majowy weekend wystawę zatytułowaną „Mówią ludzie 1863 roku”, która została przygotowana z okazji 150. rocznicy wybuchy Powstania Styczniowego. Ekspozycja powstała w oparciu o 13. wyselekcjonowanych bohaterów – uczestników wydarzeń sprzed 150-ciu laty. – Tytuł zapożyczyliśmy od twórcy tego muzeum, czyli od ks. Józefa Jarzębowskiego, który napisał książkę „Mówią ludzie 1863 roku” – wyjaśniła Irena Wawrzyniak z licheńskiego muzeum. Jak dodała: – każdy z bohaterów został zaprezentowany w możliwie atrakcyjny sposób.

Dla podkreślenia wyrazu postaci twórcy wystawy przygotowali nagania audio, dzięki którym widzowie mogą nie tylko zobaczyć bohaterów wystawy na zdjęciach, ale także usłyszeć stworzone przez nich dokumenty – zarówno odezwy i manifesty powstańcze, oficjalne rozkazy wojskowe, ale także prywatną korespondencję córki i ojca będącego na zesłaniu, czy męża, który wie, że już nigdy nie spotka się z żoną. Ta właśnie część wystawy przykuwa największą uwagę zwiedzających: – Najbardziej podobała mi się sala, gdzie są słuchawki i gdzie można posłuchać listów, przekazów ustnych – powiedział Igor Herdzina z Krakowa.

Wystawę „Mówią ludzie 1863 roku” można zwiedzać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16:00 (w soboty od 10:00 do 18:00). Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego zostało otwarte w 2010 roku. Kolekcja do Lichenia trafiła z Fawley Court w Anglii, gdzie dotąd działało prowadzone przez marianów największe muzeum poloników poza granicami kraju. W ubiegłym roku licheńską placówkę odwiedziło 56 tysięcy osób.

Robert Adamczyk

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda