Home WiadomościZ kraju Licheń: XX Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

Licheń: XX Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

Redakcja

W sanktuarium maryjnym w Licheniu zakończyły się XX Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. Wzięło w nich udział kilkanaście tysięcy osób z Polski i zagranicy szukających wsparcia i pomocy w walce z różnymi uzależnieniami. Jubileuszowy „Mityng pod gwiazdami”, przeżywany był pod hasłem „Odbudowuję mój dom”. Zakończyła go poranna Msza przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Oprócz anonimowych alkoholików i grup wsparcia dla osób współuzależnionych, przygotowane zostały mityngi i warsztaty dla osób cierpiących na inne uzależnienia: od nikotyny, od narkotyków, od obżarstwa, od seksu i miłości oraz – co jest zupełną nowością – od hazardu. Pomocą przybyłym na nie uczestnikom służyło ok. 100 wolontariuszy. Ponadto każdy, kto tego potrzebował, mógł porozmawiać o swoich problemach z jednym pięćdziesięciu psychologów. Jednocześnie, przez cały czas trwania licheńskich spotkań w konfesjonałach na wiernych czekało blisko 50 kapłanów zakonnych i diecezjalnych.

Jak mówi organizator spotkania, ks. Robert Krzywicki, dla osób uzależnionych licheńskie spotkania trzeźwościowe są wyjątkowym czasem, na który czekają cały rok. „To są spotkania, które integrują tych ludzi, dają możliwość dzielenia się swoim życiem i świadectwem. Doświadczenie grup samopomocowych opartych na «Dwunastu Krokach» to jest doświadczenie ludzi, którzy przekonali się, że pomaga się wtedy, gdy się o sobie mówi, gdy się świadczy o tym, co się przeżywa. I tutaj ci ludzie mają tego możliwość” – podkreśla ks. Krzywicki.

Pan Krzysztof do Lichenia przyjeżdża od wielu lat. Dziś jest wolontariuszem, ale kiedyś miał ogromny problem z alkoholem. „Od początku jestem związany z tymi spotkaniami. Przyjeżdżam na dyżury, a mityng to świętowanie. Tutaj kilka lat temu mogłem się dzielić mym świadectwem trzeźwości na Mszy św. o północy. Tu dzieją się same dobre rzeczy!” – podkreśla uczestnik licheńskich spotkań.

Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych zorganizowało Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej 28 lipca pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa wręczone zostały pamiątkowe ryngrafy 25 osobom, które przyczyniły się do zorganizowania pierwszego spotkania przed 20 laty.

Słuchaj reportażu z Lichenia “Najlepsi ludyie na świecie”: RealAudioMP3 

R. Adamczyk, ks. P. Kieniewicz MIC, Licheń 

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda