Home WiadomościZ kraju Licheń: zasłonięto pomnik byłego kustosza sanktuarium

Licheń: zasłonięto pomnik byłego kustosza sanktuarium

Redakcja

Pomnik byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej został w nocy z poniedziałku na wtorek zasłonięty białym materiałem. Postać byłego kustosza ks. Eugeniusza M. przedstawiona została w filmie dokumentalnym “Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego.

W sobotę odbyła się premiera filmu dokumentalnego “Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.W produkcji pojawiła się m.in. historia dotycząca byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej księdza Eugeniusza M. Tomasz Siekielski odczytuje w filmie list od byłego ministranta, dziś dorosłego mężczyzny, który jako dziecko ofiarował pieniądze na licheńską świątynię. W odpowiedzi na swój gest dostał osobiste listowne zaproszenie od księdza M. do Lichenia. Tam miał być przez niego wykorzystywany seksualnie. 

Tomasz Siekielski próbował skontaktować się z księdzem Eugeniuszem, jednak do spotkania nie doszło, gdyż, jak redaktor dowiedział się w Zgromadzeniu Księży Marianów, wobec byłego kustosza zapadł kościelny wyrok.

W poniedziałek ks. Piotr Kieniewicz ze Zgromadzenia Księży Marianów w romowie z TVN24 poinformował, że przełożeni zgromadzenia wydali decyzję o odsunięciu od jakichkolwiek czynności duszpasterskich księdza M. Ks. Ksieniewicz wyraził ponadto “największy ból i współczucie wszystkim tym, którzy są pokrzywdzeni”.

Tego samego dnia podjęto decyzję o zasłonieniu pomnika, jak powiedział ks. Ksieniewicz “pytania wokół pomnika, które się pojawiły po emisji filmu braci Sekielskich, skłoniły nas do decyzji o [jego] zasłonięciu (…) do czasu podjęcia decyzji co do jego przyszłego losu”.

W nocy z poniedziałku na wtorek białym materiałem zasłonięty został pomnik stojący przy sanktuarium. Monument przedstawia Jana Pawła II, który z rąk klęczącego ks. Eugeniusza Makulskiego otrzymuje makietę świątyni. Poświęcenie i odsłonięcie pomnika odbyło się w 1999 r.

W prawie księdza M. oświadczenie wydało także Zgromadzenie Księży Marianów:

Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy. W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza M. [w oświadczeniu podane zostało pełne nazwisko – przyp. red] MIC – zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ks. M. [pełne nazwisko – przyp. red.] podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda