Home WiadomościZ kraju Licheń: zjazd mariańskich braci zakonnych

Licheń: zjazd mariańskich braci zakonnych

Redakcja

W dniach od 5 do 8 listopada w domu zakonnym w Licheniu odbył się XI Zjazd Braci Zakonnych z Prowincji Polskiej naszego Zgromadzenia. Moderatorem dnia skupienia, który poprzedził spotkanie, oraz całego spotkania był o. prowincjał Paweł Naumowicz MIC. Nasza Prowincja liczy dwudziestu siedmiu braci zakonnych, z których na spotkanie dotarło dwudziestu dwóch.

Kontynuowaliśmy cykl rozważań o Błogosławionym Ojcu Założycielu z okazji jego beatyfikacji w roku 2007. Tematem było dziękczynienie Bogu za łaskę wyniesienia Ojca Stanisława do chwały ołtarzy. Tegoroczne spotkanie było kulminacyjnym z tego cyklu. Przeżywaliśmy zatem te dni pod hasłem „Doświadczenie Bożego prowadzenia w ostatnim okresie życia Ojca Stanisława, czyli od początków tworzenia Zakonu Marianów w Puszczy Korabiewskiej aż po chwalebną śmierć”. Rozpoczęliśmy spotkanie modlitwą do Ducha Świętego i wprowadzeniem do medytacji na dzień skupienia. Jako tekst do rozmyślania posłużyło nam Oblatio Ojca Założyciela. Ksiądz Prowincjał zwrócił uwagę na to, że Ojciec Stanisław rozpoczął swoje Oblatio od akcentu postawionego na Osobie Jezusa Ukrzyżowanego, wskazując, że Chrystus cierpiący najbardziej fascynował Błogosławionego i był bliski jego sercu oraz duchowości. Od samego początku Ojciec Stanisław był posłuszny i ufny Kościołowi, co potwierdził swoim ubogim życiem oraz wyznaniem wiary w to wszystko, co Kościół podaje do wierzenia. W taki sposób doszliśmy do stwierdzenia, że obecne hasło naszego Zgromadzenia Pro Christo et Ecclesia było aktualne od początku istnienia naszej wspólnoty zakonnej. Prowincjał podkreślił także całkowite oddanie Ojca Stanisława Bogu w Trójcy Jedynemu i Niepokalanemu Poczęciu Dziewicy Maryi przez wyszczególnienie tego, co posiadał jako łaskę. Na koniec zachęcił nas do napisania lub ustnego złożenia podobnego Oblatio.

Wspólnie przeżywane modlitwy, a zwłaszcza Eucharystia, jednoczyły nas z całym Zgromadzeniem, gdyż bracia zanosili dziękczynienia i prośby w różnych intencjach naszej Prowincji, Zgromadzenia, poszczególnych placówek i współbraci, nie zapominając oczywiście w modlitwie za braci, którzy nie mieli możliwości uczestnictwa w tegorocznym spotkaniu.

W braterskim gronie i rozmowie z przełożonym Prowincji mieliśmy także możliwość podzielenia się doświadczeniem swojej pracy i życiem we wspólnotach. Nie zabrakło również pytań do Księdza Prowincjała, na które udzielił interesujących odpowiedzi. Ks. Paweł podzielił się planami naszej Prowincji na przyszłość oraz zachęcał do modlitwy za współbraci przeżywających kryzys w powołaniu.

Nie zabrakło oczywiście wesołych spotkań przy kawie, co dodawało poczucia normalnej i żywej wspólnoty zakonnej. Po wspólnym namyśle zdecydowaliśmy, że w przyszłym roku chcemy rozpocząć rozważania o Słudze Bożym Ojcu Kazimierzu Wyszyńskim. Pragniemy podziękować Bogu za łaskę beatyfikacji błogosławionego Ojca Stanisława, za obecność każdego ze współbraci, ks. Pawłowi Naumowiczowi MIC za prowadzenie spotkania, przełożonemu domu licheńskiego – ks. Krzysztofowi Jędrzejewskiemu MIC za gościnność i miłe przyjęcie oraz br. Mariuszowi Machulowi MIC za organizowanie takich spotkań, które pomagają nam tworzyć wspólnotę i duchowo wzrastać.

br. Eugeniusz Chadanionak MIC

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda