Łódź: Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w futsalu

Ponad 200 młodych sportowców z całej Polski należących do Salezjańskiej Organizacji Sportowej „Salos” uczestniczyło od 24 do 26 stycznia w Łodzi w XVIII. Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w futsalu, czyli halowej piłce nożnej. Poza rozgrywkami sportowymi była to także okazja do wspólnej modlitwy i integracji drużyn z różnych zakątków Polski.

– Uczestnicy przeszli eliminacje w sześciu inspektoriach salezjańskich. Młodzi sportowcy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: kat. A (rocznik 1997-1998), kat. B (1999-2000) kat.C (2001 i młodsi) – tłumaczy Artur Zieńczyk, prezes Salos Wodna Łódź i współorganizator Igrzysk.

Rywalizacja była zawzięta. Puchary, dyplomy i medale zostały wręczone podczas uroczystej gali z udziałem m.in. posła na sejm Jana Tomaszewskiego – legendarnego bramkarza „Orłów Górskiego”, europoseł Joanny Skrzydlewskiej, ks. Andrzeja Wujka sdb – inspektora warszawskiej inspektorii salezjańskiej i ks. Edwarda Plenia sdb – krajowego duszpasterza sportowców.

Najlepszą drużyną we wszystkich trzech kategoriach wiekowych został Salos Amico Lubin, który zdecydowanie pokonał przeciwników. Wręczając nagrody Jan Tomaszewski życzył młodym sportowcom, by mieli marzenia i je stopniowo realizowali. „Największym marzeniem każdego z was powinna być gra w reprezentacji Polski, bo to nie tylko prestiż, ale i duma z grania w barwach naszego Państwa” – podkreślał Tomaszewski. Galę finałową uświetnił także pokaz tańca grupowego i towarzyskiego jednej z łódzkich szkół tańca.

Podczas Eucharystii kończącej Igrzyska ks. Andrzej Wujek sdb przypomniał postać patrona salezjanów – ks. Jana Bosko, który „uważał, że wspólna zabawa, gry na podwórku czy w szkole, mają wskazywać na Boga i służyć wyższemu dobru”. Poza rozgrywkami młodzi sportowcy wzięli udział w pogodnym wieczorze, w trakcie którego swoje umiejętności zaprezentował Krzysztof Golonka – mistrz świata w trickach piłkarskich. Był także czas na wspólne rozmowy i integracje młodzieży z całej Polski.

– Dużą rolę w tegorocznych mistrzostwach odegrali wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich z Łodzi, którzy opiekowali się drużynami przez cały ich pobyt w naszym mieście – dodaje Artur Zieńczyk.

Za rok igrzyska odbędą się w Gdańsku. Patronat nad Igrzyskami w Łodzi objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Więcej o igrzyskach na stronie: www.igrzyska.salos-wodna.pl 

Za: www.salezjanie.pl