Home WiadomościZ kraju Łódź: Jesteśmy dziś tutaj, aby jeszcze raz ofiarować siebie i swoje powołanie zakonne Bogu

Łódź: Jesteśmy dziś tutaj, aby jeszcze raz ofiarować siebie i swoje powołanie zakonne Bogu

Redakcja

-„Jesteśmy dziś tutaj, aby jeszcze raz ofiarować siebie i swoje powołanie zakonne Bogu, aby On umocnił nas w naszej codziennej posłudze i dodał sił do codziennego ofiarowywania siebie na służbę Bogu i drugiemu człowiekowi.” – mówił o. Kazimierz Kubacki SJ, przewodniczący wydziału ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego w Archidiecezji Łódzkiej.

Obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, które w Kościele powszechnym przypadają na dzień 2 lutego tj. liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego, w Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęła Msza św. sprawowana w łódzkiej bazylice archikatedralnej, pod przewodnictwem księdza biskupa Ireneusza Pękalskiego.

Po rozpoczęci liturgii, ksiądz biskup pobłogosławił i poświecił przyniesione do świątyni gromnice, z którymi zebrani, po wezwaniu ”idźmy w pokoju na spotkanie z Chrystusem”, przeszli w uroczystej procesji.

-„Drodzy bracia i siostry, realizujący swój charyzmat zakonny w Kościele Łódzkim. Wszyscy konsekrowani i wszyscy ochrzczeni i umocnieni łaską bierzmowania. – zwrócił się do obecnych w katedrze ksiądz biskup Ireneusz. Za św. Janem Pawłem II, pragnę zachęcić każdego z was do tego, abyśmy z gorliwością i wytrwałością pracowali nad pogłębieniem wiary i odnową życia religijnego wiernych. Nad wychowaniem chrześcijańskim dzieci i młodzieży, formacją duchowieństwa, na niwie misyjnej, aż po krańce ziemi, w różnych dziedzinach duszpasterstwa i apostolatu. Na polu szkolnictwa, kultury i nauki, służby zdrowia czy środków społecznego przekazu.” – zaznaczył.

Zaapelował także –„Otaczajcie szczególną troską środowiska najbardziej potrzebujące pomocy: ubogich, opuszczonych, cierpiących, ludzi odrzuconych przez wszystkich. Szukajcie nowych dróg wprowadzenia Ewangelii w różne dziedziny ludzkiej rzeczywistości.” – dodał biskup.

Zwracając się do osób życia konsekrowanego, biskup Pękalski wskazał na Maryję, – „która była pierwszą konsekrowaną i jest dla was wzorem otwarcia się na dar Boży i przyjęcia łaski przez człowieka, wzorem oddania się Bogu nade wszystko umiłowanemu. Ona na Boży dar odpowiadała posłuszeństwem wiary, którym naznaczone było całe Jej życie.” – podkreślił celebrans.

Po homilii, wszystkie osoby życia konsekrowanego, zgromadzone w katedrze św. Stanisława, odnowiły swoje śluby zakonne, oddając się Bogu poprzez realizowanie rad ewangelicznych: czystości ubóstwa i posłuszeństwa w swoim zgromadzeniu zakonnym lub instytucie życia apostolskiego.

Po błogosławieństwie i zakończeniu liturgii, w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, odbyła się agapa połączona z braterskim spotkaniem sióstr zakonnych, ojców i braci, posługujących na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Na terenie archidiecezji łódzkiej, posługuje 16 męskich i 32 żeńskie instytuty życia konsekrowanego oraz 5 świeckich instytutów życia konsekrowanego. Siostry, ojcowie i bracia zakonni, dziewice i wdowy konsekrowane, swoją posługą obejmują dzieci (prowadząc przedszkola, szkoły i ochronki) chorych ( szpitale, przychodnie, domy pomocy społecznej) samotnie matki (dom samotnej matki)  oraz biednych i potrzebujących (schroniska, jadłodajnie), a także wszystkich wiernych Kościoła łódzkiego (prowadząc duszpasterstwo parafialne).

Więcej (zdjęcia i video) na: www.archidiecezja.lodz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda