Home WiadomościZ kraju Płock: Dziękujcie za dar konsekracji

Płock: Dziękujcie za dar konsekracji

Redakcja

Ks. biskup Piotr Libera przewodniczył w święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 2017 r. w płockiej bazylice katedralnej Mszy św. z udziałem przedstawicieli kilkunastu zakonów, działających na terenie diecezji płockiej oraz wdów i dziewic konsekrowanych: „Dziękujcie za dar konsekracji” – zwrócił się do uczestników spotkania.

Bp Piotr Libera odwołał się do Ewangelii, w której Symeon i Anna dziękowali Bogu za to, że mogli przed śmiercią zobaczyć Zbawiciela świata. Prosił obecne na Mszy św. osoby konsekrowane, aby nie przestawały dziękować Bogu za to, że są chrześcijanami oraz za dar życia w zakonie, a więc za dar chrztu i za dar konsekracji.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił o. dr Tomasz Płonka OFM Cap. z Zakroczymia. Przypomniał myśl założyciela kapucynów bł. o. Honorata Koźmińskiego, mówiącą o tym, że „bycie w zakonie polega głównie na posłuszeństwie”.

„Najdoskonalszym wzorem posłuszeństwa Bogu jest sam Jezus Chrystus, który przyszedł na świat, by wykonać Boże dzieło. Chrystus zbawi nas przez swoje posłuszeństwo. Jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo drugiego zostaną zbawieni” – głosił teolog.

Zakonnik podkreślił też, że posłuszeństwo jest „posłuszeństwem w Duchu Świętym”, a zarazem zachowaniem prawa Bożego. Posłuszeństwo w zakonie jest „znakiem sprzeciwu dla świata”, podobnie jak „Chrystus jest znakiem sprzeciwu”. Świat sprzeciwia się też osobom konsekrowanym, prześladowanie chrześcijan uderza także w zakony.

„Świat uważa posłuszeństwo za przejaw zniewolenia, ucieczkę od wolności, w krainę przymusu, ale to posłuszeństwo zbawia świat. Ono wskazuje drogę osobom konsekrowanym, wiedze do bezpiecznego celu, jakim jest uświęcenie i zbawienie. Pozwala uniknąć niebezpieczeństw i złudzeń duchowych” – zaakcentował kapucyn.

O. Tomasz Płonka dodał też, że Bóg kieruje zakonnikami przez ich przełożonych, doświadcza ich przez przełożonych – bo przez nich działa Chrystus: „Bywa to trudne, ale pozwala wykonać krok do przodu, we właściwym kierunku. Można czynić wiele dobrego, ale jeśli robi się to bez zgody przełożonych, to idzie to w niewłaściwym kierunku” – przestrzegł homileta.

W czasie Mszy św. zgodnie z tradycją, odbył się obrzęd pobłogosławienia świec gromnicznych oraz wspólna procesja. Ponadto przedstawiciele zgromadzeń zakonnych uroczyście odnowili swoje śluby zakonne. Śpiewy podczas liturgii mszalnej wykonywała międzyzakonnaschola sióstr zakonnych.

Zebrana w katedrze tego dnia taca zostanie przekazana na potrzeby zakonów klauzurowych.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Opactwa Pobenedyktyńskiego, gdzie wspólnie kolędowano. Odbyła się również okolicznościowa agapa.

Koordynatorami diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego byli: ks. kan. dr Bogdan Czupryn, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz diecezjalna referentka s. Joanna Kawczyńska ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej. W spotkaniu uczestniczył także o. Wiesław Wiśniewski CP, diecezjalny referent ds. zakonów męskich.

Za: www.diecezjaplocka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda