Home WiadomościZ kraju Lubelska bazylika dominikanów przyjazna rodzicom i dzieciom

Lubelska bazylika dominikanów przyjazna rodzicom i dzieciom

Redakcja

Bazylika ojców dominikanów w Lublinie otrzymała certyfikat „Miejsca przyjaznego rodzicom i dzieciom”, który przyznał im prezydent miasta i Fundacja Aktywni Rodzice.

Konkurs „Miejsce przyjazne rodzicom i dzieciom” miał na celu wyłonienie miejsc publicznych w Lublinie przystosowanych i przyjaznych dla rodziców z małymi dziećmi. Jednym z nich okazała się dominikańska bazylika św. Stanisława, gdzie w każdą niedzielę sprawowana jest specjalnie dla nich Msza św.

„Uczestnictwo małych i jeszcze «mało co rozumiejących» dzieci we Mszy świętej ujawnia w sposób szczególnie jasny i wyrazisty prawdę, że Bóg ukochał nas pierwszy i to bez żadnych naszych zasług, że łaska Jego miłości jest niezależna od naszej dojrzałości i stopnia jej rozumienia i przyjęcia” – uważa o. Grzegorz Kluz, duszpasterz rodzin z małymi dziećmi i inicjator odprawianych dla nich Mszy.

Dominikanin wielokrotnie podkreślał, że na sprawowanej dla rodziców z małymi dziećmi Eucharystii kapłanowi nie przeszkadza zbytnia nadaktywność maluchów, a podczas kazania mogą one wyjść do zakrystii, gdzie jest przygotowane dla nich miejsce.

„Dla rodziców okres wychowywania małych dzieci jest okresem trudnym i ogromnie angażującym. Jeśli więc Kościół jest rodziną, to rola duszpasterza powinna polegać także na jakiejś formie wspierania i pomocy rodzinom w wychowywaniu małych dzieci” – dodaje ze zrozumieniem o. Kluz.

Zaznacza, że „rolą duszpasterza jest też po prostu samo towarzyszenie, by rodzice z małymi dziećmi nie czuli się w jakiś sposób wykluczeni z życia Kościoła: «nie mam z kim dziecka zostawić, to nie idę na mszę, bo dziecko biega a inni krzywo się patrzą i upominają»”.

Pomysł lubelskich dominikanów doceniają też rodzice małych dzieci. „Ta forma działalności prorodzinnej nawiązuje duchem do eklezjalnej otwartości małżonków na przyjmowanie potomstwa, którym obdarowuje Bóg” – mówią.

Wręczone 16 lutego certyfikaty są ważne do 1 marca 2013 roku. Przez ten czas sami rodzice weryfikować będą standardy wymagane do przyznania ich kolejny raz.

Masz św. dla rodziców z małymi dziećmi odprawiana jest w dominikańskiej bazylice św. Stanisława w każdą niedzielę o godz. 10.30.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda