Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Formacja ekonomów inspektorialnych

Salezjanie: Formacja ekonomów inspektorialnych

Redakcja

17 lutego, w Domu Generalnym zakończyło się spotkanie formacyjne dla Ekonomów inspektorialnych, które prowadzili: pan Jean Paul Muller, Ekonom generalny, i ks. Piotr Gozdalski, jego współpracownik.

Na spotkaniu, które rozpoczęło się w poniedziałek, 13 lutego, omawiano rolę Ekonoma, jego tożsamość, odpowiedzialność za administrację inspektorialną i jego zaangażowanie na płaszczyźnie Zgromadzenia.

W spotkaniu uczestniczyło 19 salezjanów: 5 z Azji Wschodniej-Oceanii, 4 z Azji Południowej, 3 z Ameryki Środkowej i Północnej, 3 z Europy Północnej, 2 z Włoch-Bliskiego Wschodu, 1 z Europy Zachodniej i 1 z Afryki-Madagaskaru.

W poniedziałek i wtorek były omawiane rola i tożsamość Ekonoma inspektorialnego w świetle artykułu 193 Regulaminów salezjańskich, który określa jego odpowiedzialność za kontrolę administracyjną nad dobrami domów Inspektorii, realizowaną w łączności z Inspektorem i jego Radą. Kolejny punkt obrad dotyczył tematu Misji i solidarnej pomocy, w ramach którego w sposób szczególny poddano analizie nowy system wsparcia misji salezjańskich.

Na środowych i czwartkowych sesjach omawiano ducha ubóstwa w jego konkretnych postaciach, jak budżet i sprawozdanie, zarówno na poziomie wewnętrznym, w ramach Inspektorii i Zgromadzenia, jak i zewnętrznym – na poziomie prawa cywilnego. Dzisiaj rządy krajów domagają się jak największej przejrzystości i wyrazistości w prowadzeniu działań administracyjnych i wykorzystaniu pieniędzy. Ekonomowie inspektorialni są zobowiązani do zagwarantowania odpowiedniej jakości administracyjnej każdej Inspektorii.

Ostatni dzień obrad był poświęcony dyscyplinie zakonnej w administrowaniu i zarządzaniu własnością – wypowiedział się w tym względzie ks. Adriano Bregolin, Wikariusz Przełożonego Generalnego. Pan Jean Paul Muller zakończył spotkanie; dynamika charakteryzująca ekonomię stale domaga się właściwego operowania funduszami inwestycyjnymi i do zadań Ekonoma należy zapewnić, by na każdej placówce było to przestrzegane. W artykułach 195 i 196 Regulaminów zaznaczone jest, że w zakres jego obowiązków i zadań wchodzi również kontrola wszystkich prac  budowlanych inspektorii; informowanie inspektora i jego Rady o swojej działalności i stanie majątkowym poszczególnych placówek Inspektorii; przesłanie bilansu rocznego o stanie majątkowym Inspektorii Ekonomowi generalnemu.

Program spotkania został ubogacony zwiedzeniem, z przewodnikiem, biur i sektorów Domu Generalnego, a wśród nich siedziby ANS; dla Ekonomów inspektorialnych była to okazja, by poznać z bliska pracę koordynacji i animacji, jaka jest wykonywana dla dobra całego Zgromadzenia.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda