Home WiadomościZ kraju Lubiń: Odpust ku czci św. Benedykta

Lubiń: Odpust ku czci św. Benedykta

Redakcja

W niedzielę 8 lipca Benedyktyni z opactwa w Lubiniu celebrowali uroczystość odpustową ku czci św. Benedykta, patrona Europy.

Choć naszego zakonodawcę wspominamy codziennie w naszych modlitwach, co pewien czas we wtorki odprawiamy wszę wotywną ku jego czci, a 21 marca świętujemy wspomnienie jego przejścia do nieba, to jednak lipcowy odpust to dla nas najważniejsza liturgiczna uroczystość w ciągu całego roku związana ze świętym Benedyktem.

Św. Benedykt żył na przełomie V i VI wieku w okolicach Rzymu, pozostawił po sobie Regułę, według której do dziś żyją benedyktyni. W 1964 roku, podczas trwania Soboru Watykańskiego II, papież Paweł IV ogłosił świętego Benedykta głównym patronem Europy, podkreślając w ten sposób rolę jaką jego zakon odegrał w łączeniu tradycji Wschodu i Zachodu oraz chrystianizacji Europy.

Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczył ks. rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu Paweł Wygralak. Jego kazanie przypomniało nam o konieczności pozostania w wierności powołaniu, zarówno mniszym, jak i małżeńskim.
Po sumie w gronie zaproszonych duchownych dzieliliśmy radością podczas uroczystego obiadu.

Za: www.benedyktyni.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda