Lublin: „Dni otwartych drzwi” w mariańskim seminarium

www.marianie.plW dniach 13-15 marca br., w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Marianów w Lublinie odbyły się już po raz kolejny „Dni otwartych drzwi”.

W tym roku przyjechało 19 osób z mariańskich parafii (Warszawa Praga, Licheń, Góra Kalwaria) wraz ze swymi duszpasterzami oraz kilka osób indywidualnie. Całości spotkania patronował ks. Grzegorz Reiss MIC, prowincjalny duszpasterz powołań.

Dni skupienia rozpoczęły się w piątek nabożeństwem Drogi Krzyżowej oraz wieczornym spotkaniem zapoznawczym. Następnie uczestnicy zostali wprowadzeni w medytację na następny dzień oraz w elementy funkcjonowania domu seminaryjnego.

Sobota natomiast rozpoczęła się od porannej modlitwy i rozmyślania nad Słowem. Przed południem odbyło się spotkanie, podczas którego br. Mariusz Machul MIC i dk. Thaddaeus Lancton MIC podzielili się historią życia oraz powołania. Po spotkaniu miało miejsce przygotowane wcześniej nabożeństwo pokutne z możliwością spowiedzi. Popołudnie zaś upłynęło na wspólnej rekreacji.

Wieczorem celebrowana była Eucharystia, której przewodniczył ks. Grzegorz Reiss MIC, natomiast po kolacji dla chętnych był czas na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

W ostatnim dniu zjazdu, czyli w niedzielę, w bloku przedpołudniowym był czas na przedstawienie prezentacji o Zgromadzeniu Księży Marianów oraz podsumowanie dni skupienia. Punktem centralnym i kończącym zarazem „Dni otwartych drzwi” w mariańskim seminarium była uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. rektor Tomasz Nowaczek MIC.

Uczestnicy podczas wspólnie spędzonego czasu mieli okazję w oderwaniu od codziennej rzeczywistości przyjrzeć się swojemu życiu oraz spotkać z Panem Bogiem wsłuchując się w Jego Słowo. Dni otwarte w seminarium miały również za cel możliwość poznania życia zakonnego oraz spotkania się z braćmi klerykami: rozmowach z nimi, wymianie doświadczeń i refleksji o życiu i powołaniu, a szczególnie o jego rozeznawaniu.

Mateusz Cielecki MIC

Za: www.marianie.pl.