Home WiadomościZ kraju Lublin: Kopia Ikony Jasnogórskiej u sercanów

Lublin: Kopia Ikony Jasnogórskiej u sercanów

Redakcja

Lublin: Kopia Ikony Jasnogórskiej u sercanówPeregrynująca po wspólnotach zakonnych całej Polski kopia Ikony Jasnogórskiej dotarła do domu zakonnego księży sercanów w Lublinie.

Dnia 21 stycznia 2016 roku wspólnota zakonna sercanów w Lublinie przeżywała radość z nawiedzenia Matki Bożej w jasnogórskim wizerunku. Ikona, przekazana przez księży salwatorianów ks. Eugeniuszowi Ziemannowi SCJ w asyście ks. Stanisława Mleczki SCJ, została uroczyście przywitana o godz. 17.30 przez ks. Jerzego Wełnę SCJ, przełożonego wspólnoty, oraz zgromadzonych współbraci, również ze wspólnoty z ul. Leszczyńskiego 36, a następnie została wniesiona przez ks. Andrzeja Gruszkę SCJ do kaplicy klasztornej, gdzie uczczono ją śpiewem, okadzeniem i odczytaniem fragmentu Ewangelii.

Kolejnym etapem nawiedzenia było nabożeństwo o godz. 20.00, zakończone Apelem Jasnogórskim. W czasie nawiedzenia słowo do zgromadzonych w domowej kaplicy skierował ks. Wiesław Pietrzak SCJ z Krakowa. Ukazał on znaczenie Maryi w duchowości kapłańskiej i zakonnej sercanina.

Centralnym punktem nawiedzenia była uroczysta Eucharystia, koncelebrowana przez wszystkich współbraci z obu wspólnot lubelskich pod przewodnictwem ks. Jerzego Wełny SCJ, z kazaniem ks. Wiesława Pietrzaka SCJ.

Pożegnanie Maryi w Jej jasnogórskim obrazie nastąpiło o godz. 16.50 w obecności ojców bernardynów, których klasztor był kolejną stacją nawiedzenia.

Ks. Eugeniusz Ziemann SCJ


Peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej po wspólnotach zakonnych rozpoczęła się 16 października 2013 roku na Jasnej Górze. Peregrynujący obraz został ofiarowany polskim zakonom w marcu 1963 r. przez Sł. Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Na odwrocie Obrazu Nawiedzenia umieszczono tekst sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego:

”Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała światu Syna Bożego, a Waszym Gospodom zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach, ku Radości Waszej, w Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną. będę Waszym Pokojem i Miłością, będę Waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na Dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi Stefan kard. Wyszyński Prymas Polski”.

O rozpoczęciu obecnej peregrynacji zdecydowało 130 Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, które miało miejsce 14-15 maja 2013 r. w Zduńskiej Woli. Pierwsze nawiedzenie tego Obrazu odbyło się w latach 1963-1966 i było formą przygotowania się wspólnot zakonnych do Millenium Chrztu Polski oraz sposobnością do podjęcia wspólnotowej refleksji nad soborową reformą życia konsekrowanego.

Odbywana od dwóch lat peregrynacja przeżywana we wspólnotach zakonnych ma służyć refleksji nad miejscem życia konsekrowanego we współczesnym świecie oraz wyzwań związanych z nową ewangelizacją i koniecznością dawania czytelnego świadectwa życia poświęconego Bogu, o czym tak wiele mówi w swoich wystąpieniach obecny Papież Franciszek. Peregrynacja ma nas przygotować na obchody 1050-lecia chrztu naszego Narodu i pomóc lepiej przeżyć Święty Rok Miłosierdzia.

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda