Home WiadomościZ kraju Lublin: ks. prof. Stanisław Wilk SDB laureatem nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego

Lublin: ks. prof. Stanisław Wilk SDB laureatem nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego

Redakcja

Jak podaje portal ekai.pl w uroczystości wzięli udział Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik, bp senior Ryszard Karpiński, przedstawiciele władz samorządowych, współbracia z polskich inspektorii salezjańskich oraz licznie zgromadzeni współpracownicy, studenci oraz przyjaciele laureata.

– Zostałem powołany do grona wielu wielkich i szlachetnych postaci. Mam poczucie, że nie zasługuję na to wyróżnienie – powiedział ks. prof. Stanisław Wilk SDB.

Były rektor KUL został 44. laureatem Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego. Wyróżnienie przyznawane jest przez Towarzystwo Naukowe KUL, za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego.

– Nazwisko Wilk na stałe wpisało się nie tylko w historię tej czcigodnej uczelni, ale i całego Kościoła w Polsce. Łącząc w swoim działaniu teorię i praktykę dał przykład gorliwej i rozważnej służby całej społeczności akademickiej – powiedział podczas laudacji biskup gliwicki bp prof. Jan Kopiec.

Mówiąc o swoim poprzedniku ks. prof. Antoni Dębiński, zwrócił uwagę, że pomimo pełnienia wielu funkcji administracyjnych w ramach uniwersytetu, nigdy nie zrezygnował z pracy naukowej i dydaktycznej. – Noszenie gronostajów, a w raz z nimi ogromnej odpowiedzialności, nie przeszkodziło naszemu laureatowi w poszerzaniu swojego dorobku intelektualnego – mówił obecny rektor KUL.

Dziękując wszystkim zgromadzonym, ks. prof. Wilk zadedykował nagrodę wszystkim, których spotkał na swojej drodze zakonnej, naukowej i uniwersyteckiej. – Zostałem powołany do grona wielu wielkich i szlachetnych postaci. Mam poczucie, że nie zasługuję na to wyróżnienie – wyznał salezjanin

Swoją prelekcję, laureat poświęcił wizycie ks. Achillesa Rattiego w Lublinie w 1918 r. Jak zauważył, przyszły papież przybywając do Polski nie posiadał, żadnego doświadczenia dyplomatycznego. – Mimo to był bardzo ciepło przyjęty. Wizytując świątynie i placówki oświatowe spotykał się z wielką życzliwością, szacunkiem i miłością lublinian. Samo miasto określił jako miłe i mające szanse stać się jednym z najważniejszych ośrodków w odradzającej się Polsce – tłumaczył ks. prof. Wilk.

Nagroda im. Księdza Idziego Radziszewskiego została ustanowiona przez Towarzystwo Naukowe KUL w roku 1974. Przyznaje się ją rokrocznie „za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”. Dotychczas laureatami byli m.in.: prof. dr Władysław Tatarkiewicz, prof. dr hab. Stefan Swieżawski, bp prof. dr Alfons Nossol, prof. dr hab. Anna Świderkówna, ks. prof. dr hab. Michał Heller, abp prof. dr hab. Józef Życiński, kard. Zenon Kardynał Grocholewski, abp Stanisław Gądecki czy prof. dr hab. Wojciech Roszkowski.

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda