Home WiadomościZ kraju Lublin: Ofiara z samego siebie

Lublin: Ofiara z samego siebie

Redakcja

Dziękujemy Bogu za dar powołań do życia konsekrowanego; za osoby, które w niezwykły sposób bogacą Kościół poprzez swoje charyzmaty zrodzone przez Ducha Świętego – powiedział bp Mieczysław Cisło 2 lutego podczas Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Razem z nim Eucharystię w intencji osób konsekrowanych celebrowali bp Artur Miziński i bp Józef Wróbel oraz liczni kapłani reprezentujący różne wspólnoty zakonne. Mszę św. poprzedziła modlitwa Liturgią Godzin, którą prowadził ks. Andrzej Krasowski, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, oraz adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

W homilii bp Mieczysław Cisło zwrócił uwagę, że święto Ofiarowania Pańskiego ma wymiar wielowątkowy. W Polsce wiąże się z określeniem Matka Boża Gromniczna, gdyż w tym dniu poświęca się świece, będące symbolem Jezusa Chrystusa Światłości świata. Wskazał też na starca Symeona i prorokinię Annę, którzy realizując swoje powołanie, pod natchnieniem Ducha Świętego rozpoznali w Jezusie oczekiwanego Mesjasza. Ksiądz Biskup podkreślił, że Ofiarowanie Jezusa w świątyni wiąże się nierozerwalnie z ofiarą samego Chrystusa, którą ostatecznie poniesie na krzyżu. W odniesieniu do osób konsekrowanych mówił, że decyzja pójścia drogą powołania musi wynikać z miłości, choć – jak mawiała Matka Teresa z Kalkuty – prawdziwa miłość boli. – Od Matki Najświętszej uczymy się jak kochać, jak dawać siebie, jak przyjmować Bożą wolę i realizować miłość w codzienności – apelował. Podkreślał, że trwanie we wspólnocie wymaga przełożenia początkowego entuzjazmu na prozę życia i wierności w realizacji charyzmatu zgromadzenia. – W każdej wspólnocie, kapłańskiej i zakonnej, jest miejsce dla różnych typów charakterologicznych, by wzajemnie się dopełniać w swoim bogactwie – powiedział. Bp Cisło przypomniał słowa papieża Franciszka o wielkiej misji miłosierdzia osób konsekrowanych, bez której Kościół byłby bardzo ubogi. Przypomniał o różnych działaniach, często niekonwencjonalnych, ale wynikających z miłości, podejmowanych przez siostry zakonne w celu zebrania środków na pomoc potrzebującym. – Napełniajmy się światłem, które promieniuje z Bożej miłości, a które objawiło się w Dzieciątku Jezus, w postawie Jego bolejącej Matki, byśmy w naszą miłość potrafili wkalkulowywać ból i widzieli w nim największy zbawczy sens – zakończył homilię.

Po Komunii św. nastąpiło odnowienie ślubów zakonnych. Bp Mieczysław Cisło kolejny raz dziękował osobom konsekrowanym za przybycie. Szczególne podziękowania złożył ks. Andrzejowi Krasowskiemu za trud jego ofiarnego posługiwania. S. Agnieszka, Służka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, podziękowała bp. Mieczysławowi za odprawienie Mszy św. w intencji osób konsekrowanych oraz za dar pasterskiej posługi w dniu 20. rocznicy otrzymania przez niego sakry biskupiej. Życzyła, by w pasterskim posługiwaniu każdego dnia życia odczuwał obecność i miłość przechodzącego Jezusa Chrystusa. Bp Józef Wróbel dziękował bp. Mieczysławowi za dawanie świadectwa obecności w Kościele jako świadka i głosiciela Ewangelii, a także następcy Apostołów, „by Kościół mógł trwać i być miejscem spotkania tych, którzy zaproszeni przez Ducha Świętego przychodzą do Jezusa, aby być z Nim, w Niego się wpatrywać, w Nim znajdować swoją doskonałość i czerpać inspirację dla swojego życia”.

Ewa i Tomasz Kamińscy


W archidiecezji lubelskiej pracuje obecnie 556 sióstr w 93 domach zakonnych oraz 215 kapłanów zakonnych i 29 braci w 36 domach zakonnych.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda