Home WiadomościZ kraju M. Franciszka Sagun ponownie wybrana przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

M. Franciszka Sagun ponownie wybrana przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

Redakcja

Mszą świętą, celebrowaną dzisiaj (19 lipca) o godz. 8.00 w Pniewach przez ks. Rafała Pajszczyka, delegata metropolity poznańskiego, rozpoczął się kolejny dzień obrad kapituły, poświęcony wyborom przełożonej generalnej. W czasie Eucharystii, sprawowanej w pobliżu relikwii św. Urszuli, siostry delegatki powierzały zbliżające się głosowanie wstawiennictwu Założycielki zgromadzenia. Celebrans zwrócił w homilii uwagę na istotną postawę przełożonych w podejściu do trudności, z jakimi borykają się ich podwładni. Zachęcał, aby unikać moralizowania, a raczej zacząć od pytania o przyczyny problemu, następnie poszukiwać sposobów zaradzenia, a w końcu – jako ostatni etap – ewangelizować.

O godzinie 10.00 w auli Domu Matki Założycielki, w obecności i pod przewodnictwem ks. R. Pajszczyka, rozpoczęła się sesja, w czasie której uczestniczki XVI Kapituły Generalnej Zgromadzenia dokonały wyboru przełożonej generalnej. Wybrana została na drugą kadencję matka Franciszka Sagun. Zgodnie z tradycją wiadomość została biciem dzwonu obwieszczona pniewskiej wspólnocie urszulanek. Uczestniczki kapituły złożyły przełożonej generalnej życzenia i obediencję. Najstarsza uczestniczka kapituły, s. Pawła Ryniec, udała się do kaplicy Domu Macierzystego szarych urszulanek, a zarazem Sanktuarium św. Urszuli, żeby zebranym tam siostrom ogłosić wynik głosowania. Siostry odśpiewały dziękczynne Magnificat, w którym wybrzmiało uwielbienie Boga za dokonany wybór, a następnie odbyła się obediencja tamtejszej wspólnoty urszulanek.

Jutro w godzinach rannych będą kontynuowane obrady, podczas których zostanie wybrana rada generalna zgromadzenia.

Za: www.urszulanki.pl


Urszulanki SJK – XVI Kapituła Generalna

W Pniewach, w domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (którego założycielką jest św. Urszula Ledóchowska), od 12 lipca br.  trwają obrady XVI Kapituły Generalnej Zgromadzenia.

Zadaniem Kapituły jest  wybór Zarządu generalnego, refleksja nad stanem duchowym i działalnością Zgromadzenia oraz wytyczenie kierunków pracy i zaangażowania sióstr w odpowiedzi na potrzeby Kościoła i współczesnego świata. Urszulanki szare żyją w około stu wspólnotach w czternastu krajach. Poszczególne kraje są reprezentowane na Kapitule przez swoje delegatki.

W dniu 19 lipca, Kapituła, pod przewodnictwem ks. Rafała Pajszczyka, delegata Metropolity Poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego, dokonała wyboru przełożonej generalnej.

Została nią ponownie matka Franciszka Sagun. W czasie swego życia zakonnego pracowała wiele lat we Włoszech, pełniąc posługę przełożonej domów Zgromadzenia, mistrzyni nowicjatu, a także członkini Zarządu generalnego. W 2007 roku została po raz pierwszy wybrana na urząd przełożonej generalnej Zgromadzenia.

W sobotę, 20 lipca, przewidziane są wybory pozostałych członkiń Zarządu generalnego – radnych generalnych oraz sekretarki i ekonomki generalnej. Kadencja Zarządu trwa sześć lat. Po wyborach Kapituła zajmie się refleksją nad wyżej wspomnianymi sprawami.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda