Home WiadomościZ kraju Madagaskar – Wiara, radość i entuzjazm z powodu przybycia Księdza Bosko

Madagaskar – Wiara, radość i entuzjazm z powodu przybycia Księdza Bosko

Redakcja

“Bardzo czekaliśmy na ciebie: w końcu jesteś, tutaj, wśród nas”. Tymi słowami, nawiązującymi do misyjnego snu, Ks. Bosko został powitany na Madagaskarze. Samolot, który przewoził urnę, przybywającą z Angoli, wylądował na lotnisku w Tulear, po południu 16 sierpnia, w dniu urodzin Ks. Bosko.

Wśród witających relikwie znaleźli się: arcybiskup Tulear – abp Fulgence Rabeony; bp Rosario Vella, salezjański biskup diecezji Ambanja; Przełożony Wizytatorii – ks. Claudio Ciolli, salezjanie z miejscowego dzieła, Prezydent Regionu, burmistrz Tulear, a przede wszystkim – wielki tłum dzieci i młodzieży.

Orkiestra z miejscowego oratorium powitała Ks. Bosko narodowym hymnem malgaskim. Po chwili modlitwy utworzył się orszak, który towarzyszył urnie do salezjańskiego kościoła “Notre Dame des Flots”, gdzie miały miejsce przemówienia powitalne. Wieczór zakończył się celebracją eucharystyczną.

Następnego dnia urna została przewieziona na salezjańską placówkę misyjną w Ankililoaka, jedną z pierwszych placówek salezjańskich na Madagaskarze, odległą o 75 km. W tym regionie tylko 3% ludności to chrześcijanie, jakkolwiek poprzez szkołę salezjanie są w stanie przekazywać Ewangelię. Po powolnym i trudnym przejeździe, z racji kiepskiej, nieasfaltowej drogi, urna dotarła do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona Msza św.

Następnie urna z powrotem powróciła do Tulear, gdzie miała miejsce kolejna Eucharystia w miejskiej katedrze. Z tej okazji bp Rabeony podkreślił wielki dar, jaki Ks. Bosko uczynił dla diecezji Tulear w obecności aż dwóch wspólnot. Także burmistrz Tulear, po Mszy św., skierował swoje słowa podziękowania pod adresem Ks. Bosko i zachęcił całe społeczeństwo do przyjęcia i oddania czci relikwiom Ks. Bosko. Wieczorem młodzież prowadziła czuwanie modlitewne, które trwało do ranka dnia następnego.

W sobotę, 18 sierpnia, relikwia wcześnie rano udała się do Ihosy, zatrzymując się także w miastach Sakaraha, Ilakaka i Ranohira, bogatej okolicy kopalnianej – określanej jako “największa kopalnia świata pod otwartym niebem”, gdzie jednak śmierć w pracy i przygniecenia kamieniami są, niestety, na porządku dziennym. W tej sytuacji wielu ludzi przyjęło z radością przejazd Ks. Bosko, chcąc dotknąć jego urny i pomodlić się. Po przybyciu do Ihosy została odprawiona Msza św., której przewodniczył miejscowy biskup, bp Fulgence Razakarivony.

Po południu urna przejeżdżała  także przez miasteczko Ambalavao, a jako że było już ciemno, nie można było znieść urny z samochodu, ale zgromadzony tam wielki tłum wiernych nie zniechęcił się tym i oddał cześć urnie, klękając wokół samochodu.

Wieczorem relikwia dotarła do Fianarantsoa, gdzie została powitana przez arcybiskupa i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Madagaskaru – abpa Fulgence Rabemahafaly,  a także burmistrza – Pety Rakotonirina i Prezydenta Regionu. W katedrze pełnej wiernych arcybiskup odprawił Mszę św., w czasie której określił Ks. Bosko jako “tego, który czyni dobro i uczy dobra”, nawiązując do nazwy gminy, która oznacza “miasto, w którym uczy się dobra”.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda