Home WiadomościZ kraju Marianie: Ks. Adam Boniecki MIC uhonorowany przez Republikę Francuską

Marianie: Ks. Adam Boniecki MIC uhonorowany przez Republikę Francuską

Redakcja

Jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Francji, Państwowy Order Zasługi, został wręczony ks. Adamowi Bonieckiemu MIC.

Wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, „frankofil i od zawsze zaangażowany w dialog francusko-polski” ks. Adam Boniecki został Komandorem Państwowego Orderu Zasługi – mówił ambasador. Dodał, że w 1999 r., jako redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” ks. Boniecki przyczynił się do tego, iż pismo to stało się „otwartym i krytycznym forum intelektualistów katolickich, grupy, której aktywność pobudza polskie społeczeństwo do dyskusji o roli Kościoła w nowej Polsce czy o ewolucji pojęcia narodu w zjednoczonej Europie”.

– Charyzma księdza, wysoki autorytet moralny, otwartość i tolerancja, stawanie zawsze w obronie wolności słowa i demokracji – te wartości są również bliskie Francji i sprawiły, że jest ksiądz wybitną osobistością polskiego Kościoła XXI wieku – podkreślił Buhler.

– Bardzo dziękuję za to odznaczenie. Jestem wzruszony – powiedział w krótkim przemówieniu ks. Boniecki. – Dlaczego można być wzruszonym z powodu odznaczenia? Muszę się cofnąć 30 lat wstecz, kiedy pracowałem w Watykanie, robiąc polskie „L’Osservatore Romano”, jedyne pismo wydawane za granicą i wpuszczane do Polski. Nasz rząd bardzo interesował się tą pracą (…). Ilu ludzi, ile wysiłku włożyło w to, żeby mnie śledzić i zniszczyć i wyrzucić z Watykanu? I w tym momencie, 30 lat temu, prezydent Francji przyznał mi ten sam order, ale stopień niżej – przypomniał ks. Boniecki.

Państwowy Order Zasługi, został wręczony także ks. Józefowi Majowi, proboszczowi parafii św. Katarzyny na Służewcu i kapelanowi Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), utworzonego w 1980 r. z organizacji studenckich sprzeciwiających się komunistycznej dyktaturze. Legię Honorową otrzymał publicysta Marek Ostrowski, a Order Sztuk i Literatury dziennikarka Barbara Podmiotko.

pap

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda