Home WiadomościZe Świata Galerie portalu zyciezakonne.pl: Franciszkanie i jezuici w Pradze

Galerie portalu zyciezakonne.pl: Franciszkanie i jezuici w Pradze

Redakcja

Franciszkanie (po czesku minoryci) zostali sprowadzeni do Pragi przez Wacława I w 1232 roku. Osiedlili się nieco na północ od praskiego Rynku (ulica Malá Štupartská). Ich świątynia (Kostel svatého Jakuba Většího) pierwotnie była zbudowana w stylu gotyckim. Barokowa przebudowa gotyckiego kościoła nastąpiła po pożarze w roku 1689. Dodano wówczas ponad 20 ołtarzy bocznych, w których widnieją obrazy mistrzów, takich jak Jan Jiři Heinsch, Peter Brandl i Václav Vavfinec Reiner. Nagrobek hrabiego Wratysława z Mitrovic, wykonany w latach 1714-1716 przez rzeźbiarza Ferdinanda Brokofa, według projektu Johanna Bernharda Fischera von Erlach jest uważany za najpiękniejszy barokowy nagrobek w Czechach. Bazylika Św. Jakuba słynie z doskonałej akustyki, dlatego też odbywa się w niej wiele koncertów i recitali.

Jezuitów sprowadził do Pragi w 1556 cesarz Ferdynand I Habsburg. W pobliżu Mostu Karola oddał im zabudowania byłego klasztoru dominikańskiego św. Klemensa. Pod koniec XVI w. jezuici zaczęli starać się o przejęcie kościoła św. Mikołaja ulokowanego na Małej Stranie, który powstał jeszcze w XIII w. Starania te zostały uwieńczone sukcesem w 1625. Zakonnicy wykupili sąsiednie domy, budując na ich miejscu kompleks klasztorny.

Stary gotycki kościół istniał jeszcze do 1737, podczas gdy obok pod kierownictwem m.in. Giovanniego Orsiego i Francesco Lurago, ale przede wszystkim architektów z rodu Dientzenhoferów stawiano nową świątynię barokową. Powstał potężny salowy kościół, z bocznymi kaplicami, zwieńczony widoczną z dala potężną kopułą (o średnicy 17 m). Ostatecznie prace zakończył Anselmo Lurago dopiero w 1755, wtedy też świątynia uzyskała swój wystrój wewnętrzny z imponującymi freskami – w nawie głównej przedstawiającym życie i cuda patrona, a we wnętrzu kopuły – św. Trójcę. Z 1746 pochodzą organy, a dzięki swej akustyce kościół dziś jest częstym miejscem koncertów (tradycja ta sięga XVIII w., wówczas grał tu np. Wolfgang Amadeusz Mozart).

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda