Home WiadomościZ kraju Marianie – Lublin: dedykacja kościoła parafialnego

Marianie – Lublin: dedykacja kościoła parafialnego

Redakcja

We wspomnienie Matki Bożej z Fatimy w lubelskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP miała miejsce niezwykła uroczystość. Parafia ta, która została powołana do życia równo 20 lat temu, doczekała się dedykacji własnego kościoła. Metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, poświęcił miejscową świątynię, której budowa rozpoczęła się w 1998 roku.

Marianie przybyli na lubelskie osiedle Bazylianówka w latach 70 . ub. wieku, szukając nowej siedziby dla domu studiów. Na ulicy Bazylianówka wybudowali gmach seminarium, który w późniejszych latach został powiększony, a obok niego powstał drugi dom – dla profesorów seminarium i księży studentów. Obecność marianów w rozbudowującym się osiedlu na północnych rubieżach Lublina spowodowała, że dla zaradzenia potrzeb duszpasterskich miejscowych wiernych powołano w tym miejscu nową parafię. Dokładnie 13 maja 1993 roku ks. abp Bolesław Pylak, ówczesny pasterz archidiecezji lubelskiej, erygował parafię pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i księży marianów ustanowił opiekunami nowej parafialnej wspólnoty. Tymczasową siedzibą parafii została kaplica, która była częścią klasztornego kompleksu (jej pierwotnym przeznaczeniem było spełnianie funkcji auli dla seminarzystów). Pierwszym proboszczem nowo erygowanej parafii został ks. Jan Podstawka MIC, który pełnił tę funkcję do 2008 roku. On też kierował pracami związanymi z budową kościoła parafialnego. Od 2008 roku proboszczem parafii jest ks. Marek Otolski MIC. To za jego kadencji dokończono budowę świątyni, a w trakcie tych prac, w 2009 roku, śp. ks. abp Józef Życiński wmurował kamień węgielny, poświęcony przez Jana Pawła II w Licheniu w 1999 roku.

Uroczystość dedykacji kościoła – obok znacznej liczby parafian, którzy wydatnie wsparli dzieło budowy i trwającego wciąż wykończenia obiektu – zgromadziła sporą liczbę mariańskich współbraci z różnych placówek w Polsce, w tym księży i braci marianów posługujących przed laty w miejscowej parafii. Obecni byli także przedstawiciele duchowieństwa archidiecezji lubelskiej.

xkt

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda