Home WiadomościZ kraju Marianie – Stoczek Klasztorny: uroczystości ku czci Matki Pokoju

Marianie – Stoczek Klasztorny: uroczystości ku czci Matki Pokoju

Redakcja

marianie.plDnia 30 sierpnia 2015 roku w Stoczku Klasztornym odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Pokoju. Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył Arcybiskup Senior Archidiecezji Warmińskiej ksiądz Edmund Piszcz przy współudziale Wiceprzełożonego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów księdza Eugeniusza Zarzecznego MIC i licznie przybyłych kapłanów.

Na uroczystości odpustowe do stoczkowskiego sanktuarium przybyli pielgrzymi z całej Polski: przybyli zarówno grupy zorganizowane jak i liczni pielgrzymi w gronie rodzinnym, indywidualnym, klerycy z WSD w Olsztynie oraz osoby konsekrowane.

W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych z Panem Wicemarszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jackiem Protasem na czele.

Przed rozpoczęciem liturgii przybyłych pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium ks. Wojciech Sokołowski MIC, który przypomniał wszystkim zgromadzonym okoliczności powstania stoczkowskiego sanktuarium oraz, że miejsce to jest nie tylko miejscem kultu maryjnego, ale również miejscem internowania Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

Ksiądz kustosz witając pielgrzymów powiedział między innymi: ”Do Maryi Matki Pokoju przybywamy dzisiaj z modlitwą dziękczynienia i prośbą w następujących intencjach: prosimy o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pamiętając o zbliżającej się 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz o licznych konfliktach i wojnach na całym świecie, modlimy się dzisiaj za wstawiennictwem Maryi Matki Pokoju o upragniony pokój w naszym sercu, rodzinach, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie, polecamy również Bogu przez ręce Maryi nauczycieli, wychowawców, katechetów, wszystkich duszpasterzy pracujących w szkole i uczniów rozpoczynających wkrótce nowy rok szkolny, aby kształtowali serca, charaktery i osobowość młodych ludzi w duchu wiary, miłości i pokoju, pragniemy podziękować Panu Bogu za powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, z nadzieją, że nie zabraknie nigdy sług Słowa Bożego i Eucharystii, którzy także przez posługę sakramentu pokuty przywracają w sercach ludzkich pokój Boży. W Roku Życia Konsekrowanego modlimy się i prosimy Pana żniwa o powołania do stanu zakonnego”.

Homilię podczas uroczystości odpustowych do zgromadzonych wiernych wygłosił ksiądz Arcybiskup, który powiedział: „Ukochani Siostry i Bracia, jesteśmy w sanktuarium Matki Bożej Pokoju, a więc tej Matki, która mimo trudnego życia emanowała pokojem, która ten pokój zostawiała w innych, bo uwierzyła, że jest Bogu potrzebna i służyła, służyła tym wszystkim co było jej codziennością. Może nawet dobrze się stało, że nie znamy jakiś wielkich czynów tej kobiety, Matki Jezusa Chrystusa, że znamy tylko to, co jest zwykłe, zwyczajne skromne, pokorne, o to właśnie w życiu chodzi.

Moi Kochani wspominałem na początku, że w Litanii dajemy Jej cudne tytuły, tak, ale rzeczywistość, która Ona sama o sobie powiedział była inna. Ona służyła, Ona współdziałała dla czyjegoś dobra, dla naszego dobra i nadal to czyni. Przecież jak wspomniałem na początku my przyszliśmy po to, aby Ona wysłuchała naszych próśb i przedstawiła je swojemu Synowi, żeby w ten sposób każdy z nas odchodził z tego miejsca z pokojem serca i z tą nadzieją, która broni człowieka i która sprawia, że dzięki nadziei człowiek czuje się zupełnie inny, i że tę nadzieję poprzez siebie może przekazać również drugiemu człowiekowi.”

Na zakończenie liturgii zabrał jeszcze raz głos kustosz sanktuarium i podziękował wszystkim za przybycie na główne tegoroczne uroczystości odpustowe do Stoczka Klasztornego.

ks. Wojciech Sokołowski MIC
Kustosz Sanktuarium Matki Pokoju
w Stoczku Klasztornym

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda