Home WiadomościZe Świata Lwów: uroczystości ku czci bł. Jakuba Strzemię

Lwów: uroczystości ku czci bł. Jakuba Strzemię

Redakcja

klaretyni.pl„Błogosławiony Jakubie Strzemię, miłośniku zgody i wzajemnego pokoju, módl się za nami”. Pod takim hasłem odbyły się we Lwowie uroczystości ku czci patrona archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. Obchody były kolejną okazją do modlitwy o pokój na Ukrainie.

Ulicami Lwowa przeszła 5 września procesja z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, którą zakończyła Msza w miejscowej katedrze. Uroczystościom przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. W homilii przypomniał wiernym o niezwykłej sile modlitwy. „Są trudne sprawy, które tylko modlitwą i postem można rozwiązać. Nie liczmy więc tylko na nasze ludzkie siły, ale z wytrwałością i ufnością błagajmy niebo o zakończenie wojny i upragniony pokój” – powiedział bp Kaszak.

W tak trudnym dla kraju czasie, pasterze i wierni Kościoła lwowskiego raz jeszcze zaufali potędze wspólnej modlitwy, prosząc swojego patrona o pokój, jedność i zgodę. „Bł. Jakub Strzemię zawsze był uznawany za świętego, który jednoczył narody, jednoczył różne obrządki, wyznania. I ufamy, że dzisiaj dalej będzie za nami orędował” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Mieczysław Mokrzycki.

Tradycyjnie na zakończenie uroczystości Metropolita Lwowski wręczył medale bł. Jakuba Strzemię osobom szczególnie zasłużonym dla archidiecezji. W tym roku wyróżnienie za całokształt pracy na rzecz Kościoła i Polaków otrzymał między innymi Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Jarosław Drozd.

W. Kuzioła SSP, Lwów / rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda