Home WiadomościZ kraju Marianie – Warszawa: ks. Andrzej Dziedziul MIC laureatem nagrody Totus

Marianie – Warszawa: ks. Andrzej Dziedziul MIC laureatem nagrody Totus

Redakcja

Marianin – ks. Andrzej Dziedziul – został jednym z laureatów 12. edycji nagród Totus. Nagrody przyznawane są corocznie w przeddzień Dnia Papieskiego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody Totus przyznawane są w czterech kategoriach, a wśród wyróżnionych mogą znaleźć się zarówno osoby, jak i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka.

Ks. Andrzej Dziedziul MIC otrzymał nagrodę w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”. Uzasadnienie wyboru laureata ze strony kapituły nagrody brzmi następująco: „za wieloletnie czynne wypełnianie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II przez miłosierną, samarytańską służbę drugiemu człowiekowi”.

Ks. Dziedziul od 1998 r. kieruje Hospicjum Domowym w Warszawie, które miesięcznie obejmuje opieką ok. 300 chorych oraz ich rodziny. Jako kapelan angażuje się osobiście w pomoc duchową dla osób umierających i dla rodzin w żałobie. Od wielu lat inicjuje nieodpłatne kursy dla wolontariuszy hospicyjnych, dla młodzieży szkolnej, dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów i kapelanów hospicyjnych. Organizuje także kolonie letnie i zimowe dla dzieci osieroconych.

Od 2007 r. na prośbę związku 55 stowarzyszeń hospicyjnych – Forum Hospicjów Polskich – marianin pełni funkcję kapelana i duszpasterza hospicjów zrzeszonych w Forum. Współorganizuje w ramach Forum m.in. dni szkoleniowo-formacyjne dla wolontariuszy i pracowników hospicjów w Licheniu. Forum, na którym spotykają się pracownicy i wolontariusze z całej Polski, pozwala im skupiać się nie tylko na medycznej pomocy osobom umierającym, ale też dostrzec całego człowieka w perspektywie życia wiecznego. Ks. Dziedziul uważa, że ból psychiczny i duchowy jest często dużo większy niż ból fizyczny, który można uśmierzyć środkami farmakologicznymi.

Przyznająca nagrody Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez szerzenie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody Totus, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje też Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i z zakresu polityki społecznej. Dzięki zbiórkom funduszy, już 2500 młodych osób otrzymało stypendia i może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

KAI/xkt

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda