Home WiadomościZ kraju Salwatorianie – RMS: Zaskakująca pielgrzymka

Salwatorianie – RMS: Zaskakująca pielgrzymka

Redakcja

„Tajemnica wiary” – tak określił to, co miało miejsce w sobotę (13 października) w Trzebnicy, Przewodnik Wrocławskiej Pielgrzymki, słynny i znany większości osób – Orzech. Otóż do grobu św. Jadwigi Śląskiej przybyła Piesza Pielgrzymka z Wrocławia, a fenomen tego wydarzenia polegał na zaskakującej dużej liczbie pątników: ponad dziesięć tysięcy osób.

W samej salwatoriańskiej ósemce, prowadzonej pod okiem duszpasterzy RMS-u, pielgrzymowało 514 osoby!!! Ks. Orzechowski szukając przyczyny tak dużej frekwencji, nie znalazł racjonalnych przesłanek, tłumaczył tylko, że stanęliśmy przed tajemnicą, za którą dziękował Panu Bogu.

Tematem tegorocznej pielgrzymki było hasło: „Wierzę w Miłosierdzie Boże”. Wszystko zaczęło się we wrocławskiej katedrze punktualnie o 6.00 rano, od nabożeństwa, któremu przewodniczył ks. Wachowiak – ojciec duchowy pielgrzymki. Po błogosławieństwie eucharystycznym głos zabrał ks. bp Andrzej Siemieniewski, który odniósł się do dobrze znanego nam aktu strzelistego: „Jezu, ufam Tobie”, a przewodnik pielgrzymki przedstawił jej poszczególne grupy i ich przewodników.

Po nabożeństwie rozpoczęło się formowanie grup i pielgrzymi udali się w drogę do Trzebnicy, która liczyła 28 kilometrów. Pątnicy mięli okazję od modlitwy, śpiewu oraz wysłuchania konferencji tematycznej, wygłoszonej przez przewodnika grupy ks. Łukasza Anioła. Pielgrzymi usłyszeli, że „Miłosierdzie to miłość, która pochyla się nad ludzką słabością, niedolą materialną czy duchową, po prostu nad cierpieniem. Dobry Bóg pragnie, aby wszyscy ludzie na całym świecie poznali nie tylko Jego sprawiedliwość, ale przede wszystkim Jego Miłosierdzie”.

Około godziny piętnastej pierwsze grupy zaczęły przybywać do trzebnickiej bazyliki. Każdy pielgrzym mógł podejść do grobu św. Jadwigi i przez chwilę się pomodlić. Kilka minut po godzinie 16.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył abp ks. Marian Gołębiewski, a słowo pasterskie do pielgrzymów skierował ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. W procesji na rozpoczęcie Mszy św. oprócz relikwiarza św. Jadwigi, uroczyście zostały również wniesione Dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, znaki symboliczne rozpoczętego, 11 października br., Roku Wiary. W czasie homilii bp Dec powiedział, że wiara otwiera nas od wewnątrz na Pana Boga, wzmacnia zaufanie do Niego oraz dziecięcą miłość. Na zakończenie Eucharystii głos zabrał Orzech, który powiedział o wyjątkowości tegorocznej pielgrzymki oraz skierował słowa podziękowania pod adresem wszystkich zaangażowanych w jej przygotowanie oraz mieszkańców Trzebnicy za gościnę i otwarte serce.

Eucharystia była ostatnim punktem pielgrzymki. Duszpasterze RMS-u serdecznie wszystkim za ten czas dziękują: pielgrzymom oraz duszpasterzom z Trzebnicy, Wrocławia, Dobroszyc, Bagna, Mikołowa oraz Zawoni za to, że odważyli się iść z RMS-em.

Źródło: www.rms.sds.pl 

Więcej na: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda