Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Relikwie Jana Pawła II u więźniów

Bracia Mniejsi: Relikwie Jana Pawła II u więźniów

Redakcja

Do 16 października na terenie parafii pw. Marii Magdaleny w Cieszynie potrwa peregrynacja relikwii bł. Jana Pawła II. Kolejnym miejscem, do którego relikwie zostały przyniesione, był Zakład Karny w Cieszynie. W Zakładzie Karnym w Cieszynie, w którym duszpasterstwo prowadzą cieszyńscy franciszkanie przebywa obecnie ponad 400 osadzonych. To zarówno osoby skazane za drobne przestępstwa, jak i te z wieloletnimi wyrokami. Wśród nich są recydywiści. W trakcie odbywania kary mają możliwość wzięcia udziału w kursach zawodowych, programach readaptacyjnych, czy różnych spotkaniach z osobami spoza więzienia. To nieliczne chwile poza więziennymi celami.

Por. Rafał Kaczmarczyk, oficer prasowy Zakładu Karnego w Cieszynie, mówi, że osadzeni bardzo chętnie uczestniczą szczególnie w wydarzeniach o charakterze religijnym. W spotkaniach, organizowanych przez różne wspólnoty religijne, w ciągu tygodnia uczestniczy aż około stu osadzonych. To dla nich kolejna, obok na przykład codziennego godzinnego spaceru, szansa na opuszczenie więziennej celi. Na sugestię, że może to jest powodem tak dużego zainteresowania osadzonych tymi spotkaniami, por. Kaczmarczyk odpowiada zdecydowanie, że nie. – Oni bardzo poważnie traktują tematykę religijną. To dla nich bardzo istotne, szczególnie w tym miejscu, gdzie mają bardzo dużo czasu, aby przemyśleć swoje życie oraz to co dotychczas zrobili – zapewnia oficer prasowy Zakładu Karnego, który dodaje, że takie wydarzenia wpływają na resocjalizację osadzonych. Słowa por. Kaczmarczyka potwierdza Adam, skazany za drobne przestępstwa na dwa lata i osiem miesięcy pozbawienia wolności, jeden z osadzonych. – Jestem bardzo wzruszony tym spotkaniem. Wcześniej też chodziłem do kościoła i modliłem się, ale tutaj moja wiara stała się głębsza – stwierdza Adam, któremu do końca wyroku pozostał jeszcze rok.

O. Boguchwał Orczyk OFM, kapelan Zakładu Karnego w Cieszynie, przypomina, że Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek nie raz spotykał się z więźniami. Tak było na przykład podczas jego wizyt we Francji, Włoszech, Belgi, czy Polsce. W trakcie uroczystości jaka odbyła się w cieszyńskim więzieniu odczytywane były teksty, jakie Jan Paweł II kierował do osadzonych, którym, jak mówi ojciec Orczyk, papież przywracał godność i wiarę w człowieka.

FB

Za: www.panewniki.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda