Home WiadomościZe Świata Ojcowie Biali: Pomoc w remoncie sprofanowanego kościoła w Nigrze

Ojcowie Biali: Pomoc w remoncie sprofanowanego kościoła w Nigrze

Redakcja

Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich odwiedzających naszą stronę internetową o wsparcie remontu kościoła należącego do misji Ojców Białych w Zinder, w Nigrze. Przez 6 lat dane mi było pracować jako misjonarz na tamtejszej misji i wszystko co dotyczy tego miejsca jest mi wciąż bliskie, nawet jeśli teraz przebywam z dala od tego miejsca.

Otóż 14 września na fali protestów wobec pojawienia się w internecie filmu o rzekomo  obrażających proroka Mahometa treściach, islamscy fanatycy  zaatakowali  misję Ojców Białych w Zinder. Atak nastąpił po piątkowych modlitwach w jednym z lokalnych meczetów. Ponad stuosobowy tłum wszedł na teren misji. Agresorzy wyważyli drzwi kościoła, by następnie dokonać tam aktów wandalizmu – zgromadzili wszystkie księgi liturgiczne na ołtarzu, które potem spalili, od ognia zajęło się wnętrze kościoła. zbezczeszczono Najświętszy Sakrament, spalono figurę Matki Bożej, a tej która znajdowała się w grocie na zewnątrz odcięto głowę. Dzięki Bogu, naszym współbraciom nic się stało,chociaż w kierunku ich domu posypała się lawina kamieni. Misja, jest do tej pory otoczona (dla ich bezpieczeństwa) wojskiem. Kilku sprawców złapano i osadzono w więzieniu, ale są to raczej wykonawcy niż zleceniodawcy. Życie parafialne powoli wraca do rytmu, ale msze odbywają się w sali parafialnej, bo wnętrze kościoła trzeba wyremontować. Wyrządzone szkody zostały ocenione na 11 milionów franków CFA, co jest około 68 tys. złotych. Bardzo byłbym wdzięczny gdybyśmy razem pomogli mojej byłej parafii w stanięciu na nogi.Ewentualne ofiary pieniężne prosiłbym o przesyłanie na konto Ojców Białych w Lublinie z dopiskiem „Remont kościoła w Zinder”. Dzięki Waszemu wsparciu wspólnota chrześcijan w Zinder znowu będzie mogła gromadzić się na wspólnej modlitwie w miejscu ku temu przeznaczonym czyli kościele, który mam nadzieję nigdy więcej nie będzie obiektem jakiejkolwiek przemocy. Z góry składam serdeczne „Bóg zapłać”.

o. Jacek Wróblewski, Ouagadougou, Burkina Faso

Za: www.ojcowiebiali.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda