Home WiadomościZ kraju Marianie – Zakopane: “Podhalańskie gawędy o sztuce”

Marianie – Zakopane: “Podhalańskie gawędy o sztuce”

Redakcja

Już po raz 25. mariańscy klerycy zorganizowali wystawę malarstwa na szkle w podziemiach kaplicy Witkiewiczowskiej na zakopiańskiej Jaszczurówce. Obchody tego dostojnego jubileuszu ubogaciło trwające dwa dni – również zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Marianów – sympozjum o malarstwie na szkle. W ten sposób nasze Zgromadzenie rozpoczęło cykl spotkań z serii „Podhalańskie gawędy o sztuce”, z których pierwsze nosiło tytuł „Sacrum i profanum w malarstwie na szkle wczoraj i dziś”.

Celem stawianym przez organizatorów było spotkanie dwóch środowisk – artystów „Jaszczurówki”, czyli malarzy wystawiających swoje dzieła w naszej galerii oraz środowiska naukowego z Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego, który reprezentowany był przez grono pięciorga pracowników i studentów z Katedry Historii Sztuki Średniowiecznej Powszechnej, kierowanej przez p. prof. dr hab. Urszulę Małgorzatę Mazurczak, która sama z przyczyn formalnych nie mogła dotrzeć do Zakopanego. Spotkanie, podczas którego dane było uczestnikom wysłuchać ciekawych prelekcji połączonych z prezentacjami multimedialnymi, zakończyło się niezwykle ożywioną dyskusją, podczas której prym wiedli artyści – uczestnicy całego spotkania, tj. Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Zofia Fortecka, Janina Jarosz-Walczakowa-Budzicz, Anna Liscar, Jolanta Pęksa, Krzysztof Karasek i Jan Kosiński. Prezentacje naukowców: dr Jowity Patyry, mgr Eweliny Polańskiej, mgr Doroty Rajchert, dr. Arkadiusza Adamczuka, mgr. Artura Struga, były głosem wywoławczym do tego, by artyści mogli odpowiedzieć na pytania, takie jak choćby: pojęcie ludowości w twórczości regionalnej, wzorce realizowane przez artystów Podhala, potrzebę samorealizacji artystów przez ich twórczość oraz o topos uczonego – mistrza, który jest wzorem i nauczycielem, a jak się okazało – często także bliskim krewnym. Mnogość poruszonych tematów oraz chęć wypowiedzi pokazały, że warto spotykać się, by podhalańskie gawędy o sztuce ożywiały zainteresowanie twórczością tak wyjątkową – religijną sztuką malowaną na szkle. Potwierdzeniem tych słów były serdeczne wyrazy uznania od wiceburmistrza miasta Mariusza Koperskiego oraz kierownik wydziału kultury i popularyzacji Zakopanego Joanny Staszak za zorganizowanie po raz pierwszy w Zakopanem takiego sympozjum.

Gawędy o sztuce przygotowały wszystkich do prawdziwie uroczystego otwarcia jubileuszowej wystawy malarstwa na szkle w Jaszczurówce. Msza św., której przewodniczył ks. Andrzej Jerominek MIC, przełożony domu seminaryjnego, inaugurowała otwarcie, ubogacone dodatkowo koncertem Chóru Szumnego w składzie kameralnym.

Podczas wernisażu, co warto zauważyć, wiceburmistrz Mariusz Koperski odczytał w imieniu własnym oraz burmistrza Janusza Majchra list gratulacyjny dla WSD Księży Marianów z uznaniem za wkład w szerzenie podhalańskiej sztuki.

W tym roku szesnastu artystów z Zakopanego i okolic prezentuje swoje prace na wystawie pod tytułem „Chrystus – Alfa i Omega”. Bogactwo stylu, kolorów i sposobu przedstawienia tego tematu można podziwiać w podziemiach Witkiewiczówki do 2 września. Serdecznie zapraszamy!

Jakub Biernacki MIC

Fotorelacja już wkrótce (na stronie www.marianie.pl)

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda