Home WiadomościZ kraju Mariańskie Spotkanie Młodych oraz uroczystości ku czci Ojca Stanisława

Mariańskie Spotkanie Młodych oraz uroczystości ku czci Ojca Stanisława

Redakcja

W dniach 18–20 maja w Górze Kalwarii na Mariankach, gdzie znajdują się relikwie bł. Stanisława Papczyńskiego, odbyło się po raz dwunasty spotkanie młodzieży. Tegoroczny temat Marianek brzmiał „(nie) bój się Boga!”.

Piątkowe popołudnie wypełniły prezentacje multimedialne ukazujące to, czego boimy się w naszych parafiach, a wieczorem młodzież z uwagą śledziła poczynania sceniczne Teatru A, który w sztuce „Pięć przypowieści” w sposób nie lada kabaretowy prezentował ewangeliczne przypowieści. Warto nadmienić, że Teatr A nie po raz pierwszy gościł już „na deskach” mariankowej sceny.

Katechezy głoszone w sobotę  oraz dramy w wykonaniu Mariańskiej Wspólnoty Młodych, ukazywały fałszywe obrazy Boga jakie w sobie nosimy, przez co zbliżały i przygotowywały do spotkania z tym prawdziwym, niezakłamanym Bogiem, zwłaszcza w sakramentach. W tym roku do głoszenia katechezy został zaproszony ks. Łukasz Mazurek MIC – duszpasterz, katecheta pracujący na warszawskiej Pradze.

W sobotnie popołudnie namiot, który stanął na polu przy Wieczerniku stał się niejako Namiotem Spotkania, bowiem był to wyjątkowy czas spotkania z Chrystusem w sakramencie pokuty i pojednania, podczas którego można też było adorować w Wieczerniku Najświętszy Sakrament lub poprosić o modlitwę wstawienniczą w swoich intencjach.

Momentem najważniejszym zaś była Eucharystia, której przewodniczył o. prowincjał Paweł Naumowicz MIC. Wieczorem natomiast młodzi oddawali chwałę Bogu przy nieco „ostrzejszych” rytmach podczas koncertu zespołu Porozumienie.

W niedzielę po krótkiej modlitwie uwielbienia młodzież usłyszała odpowiedzi na pytania, które można było zapisać anonimowo na kartkach i pozostawić pod sceną.

Wielkim finałem tegorocznego spotkania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Mówiąc o Kościele i Eucharystii ksiądz biskup starał się pokazać, że 40 dni od Zmartwychwstania to czas wystarczający dla Apostołów, aby gnuśnieli, by pozamykać się i uciec od życia w Chrystusie. Odwołując się do obu mariańskich błogosławionych – Stanisława Papczyńskiego i Jerzego Matulewicza, bp Ryś podał też lekarstwo na takie sytuacje w naszym życiu. U o. Papczyńskiego ukazał jedność, która najpełniej wyraża się w powszechnym Kościele, a szczególnie dostępna jest dla każdego w Eucharystii – drodze do tego, by zawsze trwać z sercami gorącymi. O. Matulewicza zaś podał jako przykład osoby wyleczonej; „oto człowiek wyleczony” – mówił biskup, wskazując na błogosławionego Odnowiciela Marianów. Jego uzdrowienie pokazuje nade wszystko prawdziwość z jaką gotów był łamać swoje uprzedzenia i służyć wszystkim ludziom wszelkich narodowości.

Wspólna modlitwa zgromadziła nie tylko młodzież uczestniczącą w tegorocznym spotkaniu oraz mieszkańców Góry Kalwarii, bowiem na Eucharystii byli obecni także wierni z Podegrodzia – miejsca urodzenia bł. Stanisława oraz z Puszczy Mariańskiej, czyli kolebki Zgromadzenia Księży Marianów.

Na tegoroczne, dwunaste już spotkanie młodzieży na Mariankach przybyło ponad 500 osób z parafii i miejsc, gdzie posługują księża marianie. Obecna była także młodzież z Czech oraz Ukrainy. Całości przewodniczyło mariańskie Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań oraz Mariańska Wspólnota Młodych (MWM). Scenki oraz oprawa muzyczna w wykonaniu MWMu pozwalały prawdziwie wyzwalać się z lęków przed Bogiem, którego, jak się okazało bać się nie trzeba, czego dowodem był roztańczony namiot, wypełniony młodzieżą z rozpalonymi na nowo sercami!

Oficjalna strona spotkania: www.marianki.marianie.pl

Jakub Biernacki MIC / Wojciech Mikszuta MIC
fot. Siarhiej Zieliankiewicz MIC

Za: www.marianie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda