Home WiadomościZ kraju Masz na imię Czesław albo Czesława – przyjedź do Wrocławia!

Masz na imię Czesław albo Czesława – przyjedź do Wrocławia!

Redakcja

Ogólnopolskie spotkanie osób o imieniu Czesław i Czesława odbędzie się 15 lipca we wrocławskim klasztorze ojców dominikanów, który na początku XIII wieku założył Błogosławiony Czesław, patron Wrocławia.

Czwarty już zjazd Czesławów i Czesław rozpocznie przed południem msza święta w ich intencji w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha, w którym znajduje się grobowiec z relikwiami Błogosławionego Czesława. Po nabożeństwie w Starym Refektarzu klasztoru odbędzie się spotkanie towarzyskie.

„Spotykamy się dla uczczenia naszego patrona i by w miejscu, gdzie żył, pracował i zmarł prosić za jego wstawiennictwem o Bożą opiekę i łaski dla wszystkich Czesławów i Czesław” – mówi jeden z organizatorów spotkania, Czesław Furmanek z Jasła.

Organizatorzy zjazdu spodziewają się przybycia do Wrocławia kilkudziesięciu osób z całego kraju, którym patronuje Błogosławiony Czesław. Pierwsze takie spotkanie zorganizowali w 2009 roku. Odbywa się ono zawsze w niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe ku czci Błogosławionego, które przypadają 20 lipca.

W tym roku odpustową mszę w kościele dominikanów odprawi tego dnia w południe biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, Andrzej Siemieniewski. W czasie liturgii kilku wspólnotom parafialnym przekazane zostaną relikwie Błogosławionego Czesława.

W przeddzień odpustu w kościele Świętego Wojciecha odprawione zostaną pierwsze nieszpory gregoriańskie z uroczystości ku czci Błogosławionego Czesława, a po nich odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej Bornus Consort.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim – w tej samej rodzinie, z której pochodził Święty Jacek. Obaj przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. W drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Tatarów, co wystraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca 1242 roku, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI uznał Błogosławionego Czesława za głównego – obok Świętego Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia. Od kilu lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda