Home WiadomościZ kraju Matka Boża patronką kaplicy klasztornej w Sąsiadowicach

Matka Boża patronką kaplicy klasztornej w Sąsiadowicach

Redakcja

Z Reguły Karmelu: „Tam, gdzie pozwalają na to warunki, kaplica domowa powinna znajdować się pośrodku cel.

Bracia mają się w niej gromadzić codziennie rano na modlitwę, a jeśli to możliwe, na uczestnictwo we Mszy świętej.”

Uroczystą Mszą św. sprawowaną 24 maja w sąsiadowickim sanktuarium rozpoczęły się uroczystości poświęcenia kaplicy klasztornej. Eucharystii przewodniczył bp. Edward Kawa, franciszkanin konwentualny, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. W koncelebrze z biskupem uczestniczyło dwudziestu kapłanów zarówno karmelitów, jak i z dekanatu samoborskiego. Oprócz gospodarzy i stróżów sąsiadowickiego klasztoru na to ważne wydarzenie przybył o. Prowincjał Bogdan Meger oraz o. Wikariusz Prowincji Zbigniew Czerwień, a także ojcowie i bracia z Woli Gułowskiej, Włodzimierza Wołyńskiego, Krakowa i z Lipin. Wraz z Księdzem Biskupem przyjechał o. Sławomir Zieliński, OFMConv – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, oraz ks. Jan Fafuła – notariusz kurii, który rodem pochodzi z Sąsiadowic. We Mszy św. uczestniczyli parafianie wraz z ośmioma dziećmi komunijnymi, które w tym roku przyjęły I Komunię św. Na zakończenie Mszy św. w kościele, przeniesiono Najświętszy Sakramentu do kaplicy domowej, gdzie odbył się obrzęd jej poświęcenia.

Celebrans na początku Mszy św. zaznaczył, że jej intencją jest wdzięczność Panu Bogu za obecność karmelitów w tym miejscu. Podziękował ojcom i braciom, że mieli odwagę powrócić do tego swojego historycznego miejsca.

W swoim kazaniu nawiązał do obchodzonego tego dnia Święta Jezusa Chrystusa  Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Wskazał na trzy aspekty tego święta i obchodzonej uroczystości poświęcenia kaplicy: Sakrament Kapłaństwa, Sakrament Eucharystii i Kościół – miejsce przechowywania Sakramentu Eucharystii. Mówiąc o Sakramencie Kapłaństwa wspomniał o czasach, kiedy na Ukrainie nie było kapłanów, gdy ludzie czasami musieli po kilkadziesiąt kilometrów jechać, aby korzystać z sakramentów. „Dzisiaj mamy kapłanów i trochę może nie do końca umiemy dziękować Panu Bogu za ich obecność. A w tym sakramencie kryje się olbrzymia moc działania samego Jezusa Chrystusa”. Nawiązując do uroczystości poświęcenia kaplicy powiedział: „Tak jak sercem klasztoru jest kaplica, tak sercem parafii jest kościół. Jeżeli serce przestaje bić człowiek umiera. Przychodźcie często do kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu, bo jeżeli nie będziemy tu przychodzić to umrzemy w sensie duchowym”.

Na zakończenie Mszy św. złożył podziękowania na ręce ojca prowincjała za obecność karmelitów w archidiecezji lwowskiej i na Ukrainie. Prosił też wiernych, aby modlili się o nowe powołania.

Kapica klasztorna w Sąsiadowicach została ustanowiona na mocy Dekretu abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego z dnia 27 grudnia 2017r. Oedynariusz Diecezji zezwolił na przechowywanie w niej Najświętszego Sakramenu i sprawowanie Eucharystii, aby stanowiła ona centrum wspólnoty braci. Udzielił też błogosławieństwa wszystkim, którzy będą się w niej modlić i uczestniczyć w świętej liturgii.

Nadesłał: o. Mariusz Płuciennik 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda