Home WiadomościZ kraju Medal Unitas Durat dla s. Bertilli Stark

Medal Unitas Durat dla s. Bertilli Stark

Redakcja
Marszałek Piotr Całbecki 15 maja odwiedził toruński dom Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety, gdzie spotkał się z s. Bertillą Stark, która od 45 lat z wielkim oddaniem opiekuje się osobami chorymi i ubogimi. Siostra Bertilla otrzymała najwyższe wojewódzkie odznaczenie – marszałkowski Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Uroczystość wręczenia medalu rozpoczęła sie od nabożeństwa majowego, któremu przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Następnie głos zabrał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który podkreślił wielkie zaangażowanie s. Bertilli w niesienie pomocy chorym i najbardziej potrzebującym. – Brakuje słów, by wyrazić wdzięczność za wszystko, co Siostra uczynła i czyni dla mieszkańców Torunia. Dzięki Siostry pięknemu życiu, świadectwu i trosce wielu ludzi może czuć się bezpiecznie – powiedział marszałek Całbecki.S. Bertilla Stark urodziła się w 1940 r. w kaszubskiej wsi Brodnica Górna. Do zgromadzenia wstąpiła jako młoda dziewczyna w 1961 r., śluby wieczyste złożyła dziesięć lat później we Wrocławiu. W 1974 r. otrzymała dyplom pielęgniarki. Pracowała w Gdańsku, Grudziądzu, Chełmży i Grabiu.
 
W Toruniu, gdzie trafiła w 1979 r., poświęciła się opiece nad chorymi w ich własnych domach. Szybko stała się osobą znaną środowiskowo i bardzo lubianą. Zmiany opatrunków, zastrzyki, stawianie baniek, rozmowy, często też wsparcie materialne – zawsze gotowa, by służyć potrzebującym. Niestrudzenie robi to od 45 lat, pozostając niezwykle skromną osobą.
 
Siostry elżbietanki działają w Toruniu od 133 lat, poświęcając się działalności charytatywnej i społecznej.

bk, xpb
Zdjęcia: ks. Paweł Borowski
 
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda