Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Białostocka

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Białostocka

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w archidiecezji jest o. Feliks Kubicz SVD.

W diecezji posługuje 206 osób konsekrowanych: 17 żeńskich zgromadzeń, w 25 domach zakonnych, z około 170 siostrami zakonnymi i 4 męskie, w 5 domach zakonnych, z 36 zakonnikami: Towarzystwo Salezjańskie (salezjanie), Zgromadzenie Księży Werbistów (werbiści), Towarzystwo Jezusowe (jezuici), Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia oraz Instytut Dobrego Pasterza. Zakonnicy prowadzą 3 parafie. Jest też 7 dziewic konsekrowanych. Porównując statystykę do lat poprzednich widać wzrost liczby zakonów męskich.

Zgromadzenia zakonne Kościołowi lokalnemu, dają świadectwo życia zakonnego oraz prowadzą różne aktywności duszpasterskie. Działalność ta zazwyczaj prowadzona jest przy parafiach lub w ścisłej współpracy ze wspólnotami parafialnymi.

W ramach publikacji nt. 25 lecia powstania archidiecezji „25 lat Archidiecezji Białostockiej”„, w rozdziale o życiu konsekrowanym, został przedstawiony wkład zakonów i zgromadzeń zakonnych w życie Kościoła diecezjalnego.

22.03.2020 roku abp Tadeusz Wojda przewodniczył nabożeństwu Gorzkich Żali w kaplicy werbistów, podczas którego wygłosił kazanie pasyjne. „Gorzkie Żale u Werbistów” to nowa modlitewna inicjatywa wspólnoty zakonnej z Kleosina.

04.11.2020 roku w czasie dorocznej Eucharystii połączonej z nieszporami żałobnymi modlono się za zmarłych biskupów, kapłanów i osoby konsekrowane.

Na podstawie: o. Feliks Kubicz SVD,

delegat KWPZM, www.archibial.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda