Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Bielsko-Żywiecka

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Bielsko-Żywiecka

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji i wikariuszem biskupim ds. Insytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest o. Ezdrasz Biesok OFM. Wcześniej funkcję tę pełnił o. Piotr Cuber OFMConv.

W diecezji posługuje 15 zgromadzeń męskich, w 29 domach ze 130 kapłanami, prowadzące 17 parafii oraz 30 zgromadzeń żeńskich, w 60 domach i jeden instytut świecki. W sumie jest to blisko 450 osób konsekrowanych. Zakonnik sprawuje także opiekę nad indywidualnymi formami życia zakonnego w diecezji. Jest 9 dziewic i wdowa konsekrowana a także 1 instytut świecki.

Patronem roku 2021 w Małopolsce stał się św. Maksymilian Maria Kolbe. Taką decyzję podjęto podczas obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego 25.01.2021 roku. Wniosek w tej sprawie złożył zarząd Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej, a ma to związek z 80. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w niemieckim nazistowskim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Zakonnicy są częstymi gośćmi spotkań tematycznych w diecezji. O ludzkiej godności, wolności, miłości, odpowiedzialności i sumieniu mówił w hałcnowskiej bazylice o. Jarosław Kupczak OP, który 18.02.2020 roku przybliżył słuchaczom podstawowe tematy nauczania Jana Pawła II o człowieku. Jan Paweł II był człowiekiem integralnym, w którym różne rzeczywistości zlewały się w jedną osobę – człowieka modlitwy i filozoficznego namysłu, piewcy rodziny i inicjatora chrześcijańskiego feminizmu, twórcy ŚDM i obrońcy praw ludzkich – zauważył o. Maciej Zięba OP, prezes Instytutu Tertio Millennio w Krakowie, który 15.12.2020 roku wygłosił online katechezę w bazylice w Bielsku-Białej Hałcnowie. Teolog i filozof, autor wielu publikacji o Janie Pawle II wskazał, że dziś trzeba bronić Jana Pawła „mądrze, godnie i w imię prawdy”. „Nie naprawi Kościoła nikt, kto jest na zewnątrz. Kościół można odbudować jedynie od środka” – podkreślił o. dr Andrzej Zając OFMConv, który 19.01.2021 roku zainaugurował w hałcnowskiej bazylice nowy cykl katechez. Wśród zapowiedzianych w programie prelegentów będą także: ks. Wojciech Węgrzyniak, ks. Andrzej Muszala, ks. Krzysztof Porosło, o. Jordan Śliwiński OFMCap i ks. Robert Woźniak.

Obok sióstr serafitek z Oświęcimia w Śląskim Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji w Czernichowie posługiwało m.in. dwóch franciszkanów (OFMConv), którzy przez kilka majowych dni udzielali chorym na Covid-19 sakramentu namaszczenia.

Dominikanie z Ustronia-Hermanic w maju 2020 roku postanowili pomóc swym parafianom w poszukiwaniu pracy. W tym celu udostępnili swą stronę internetową, ale także zaoferowali pośrednictwo. Dzięki temu ludzie, którzy szukają zatrudnienia, mogli dowiedzieć się o wakatach w okolicy. Szukający pracy mogli śledzić pojawiające się oferty pracy i ewentualnie z nich skorzystać.

Krakowska prowincja franciszkanów podczas obrad Harmężach wybrała nowe definitorium – zarząd prowincji i radę prowincjała. 10.06.2020 roku na prowincjała został ponownie wybrany o. Marian Gołąb OFMConv.

1.08.2020 roku w Harmężach odbyło się oficjalne przekazanie klasztoru nowemu gwardianowi o. Krzysztofowi Janasowi OFMConv. Podziękowano także ustępującemu gwardianowi o. Piotrowi Cuberowi OFMConv „za wszelkie dobro i serce włożone w tym klasztorze”.

W niedzielę, 4.10.2020 roku, nastąpiło uroczyste otwarcie kawiarni społecznej „Cafe Siena” w Korbielowie, jako inicjatywa parafii dominikańskiej. Liczba gości, która postanowiła tego dnia wstąpić na kawę, przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Nowennę 9 miesięcy przed 80. rocznicą męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana M. Kolbego, która przypadła 14.08.2021 roku, rozpoczęli 14.11.2020 roku franciszkanie w Harmężach koło Oświęcimia. Różańcowi, z udziałem Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego, i Mszy świętej przewodniczył o. Arkadiusz Bąk OFMConv z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, asystent Rycerstwa Niepokalanej w diecezji bielsko-żywieckiej.

Franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach w 127. rocznicę urodzin św. Maksymiliana Kolbego, 08.01.2021 roku, przygotowali audycję maryjną. Pokazuje ona, że każdy czas, nawet bardzo trudny, może być darem i błogosławieństwem.

Zmarli z minionym czasie m.in. następujący zakonnicy: ks. Józef Wawrzyniak SDB i ks. Stanisław Gołyźniak SDB.

Na podstawie: www.diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda