Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Bydgoska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Bydgoska

Redakcja

Po śmierci delegata KWPZM ds. zakonow męskich o. Władysława Budziaka CSSp jego następcą został ks. Piotr Lipski MSF.

W diecezji posługuje ponad 40 kapłanów i 9 braci zakonnych, z 8 męskich zgromadzeń zakonnych i ponad 130 sióstr zakonnych, z 14 zgromadzeń. Zakonnicy prowadzą aktualnie 10 parafii, jest także 12 zakonnych kaplic, gdzie z posługi korzystają wierni. Jest 1 dziewica i 1 wdowa konsekrowana.

O. Marek Myśliński CSSp został 16.09.2020 roku ponownie przełożonym polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. Wyboru dokonano podczas obradującej w Bydgoszczy XVI kapituły prowincjalnej.

Księża misjonarze z Bydgoszczy organizowali różnego rodzaju działania pomocowe w czasie epidemii. Życzenia i łzy wzruszenia towarzyszyły innej niż zwykle wigilii dla bezdomnych, samotnych i ubogich, którą przygotowano przy bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo. Znajdująca się w lewym skrzydle kaplica św. Teresy od Dzieciątka Jezus stała się ogrzewalną i noclegownią. Każdego dnia przy bazylice księży misjonarzy jest wydawanych kilkaset ciepłych posiłków. W Bydgoszczy powstał także Wincentyński Dom Miłosierdzia im. św. Małgorzaty Alacoque. Znajdą w nim miejsce ofiary przemocy domowej, poszkodowani w pożarze czy powodzi, a także bezdomni.

„Zgromadzeni” – to hasło adwentowych rekolekcji dla młodych, które przez cztery grudniowe poniedziałki 2020 roku odbywały się w kościele jezuitów w Bydgoszczy. Zgodnie z hasłem roku duszpasterskiego podjęty został temat właściwego przeżywania Mszy świętej w trudnym czasie pandemii.

Na podstawie: www.diecezja.bydgoszcz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda