Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Katowicka

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Katowicka

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w archidiecezji jest o. Syrach B. Janicki OFM.

W archidiecezji jest ponad 138 zakonników, z 10 zgromadzeń, w 22 domach zakonnych, prowadzących 13 parafii oraz ponad 800 sióstr zakonnych z 20 zgromadzeń zakonnych, w 86 domach zakonnych. Ponad 80 osób przynależy do 12 instytutów świeckich. Jest 14 dziewic i 3 wdowy konsekrowane.

Rekolekcje Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w grudniu 2020 roku zostały rozłożone na cztery adwentowe niedziele. Cykl duchowych spotkań otworzył ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polaki. „Wyjdź z tej krypty inny!” – zachęcał ks. Gęsiak zgromadzonych w kościele akademickim w Katowicach.

Trzy wyjątkowe kamienie umieszczone w powstającej świątyni w parafii św. Antoniego z Padwy pobłogosławił 03.10.2020 roku abp Wiktor Skworc. Zostały one umieszczone w murach powstającego, nowego kościoła i klasztoru. To kamienie: z grobu Pana Jezusa (przywieziony z pielgrzymki do Ziemi Świętej), z grobu św. Antoniego z Padwy (patrona parafii) oraz kamień z klasztoru w Łąkach Bratiańskich, uznawanego za pierwszą polską prowincję franciszkanów. Po Mszy świętej uczestnicy udali się do nowopowstającego budynku kościoła. Tam odprawione zostało nabożeństwo Transitus – pamiątka śmierci św. Franciszka. Po nim abp Wiktor Skworc, o. Serafin – proboszcz i o. Antoni – prowincjał, wspólnie umieścili kamienie w murze, przy wejściu do świątyni.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzielił 25.04.2020 roku na Koszutce świeceń kapłańskich o. Piotrowi Malczewskiemu OMI. W uroczystości uczestniczyła skromna liczba gości neoprezbitera. Liturgia była transmitowana w internecie.

Na podstawie: www.archidiecezjakatowicka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda