Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Kielecka

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Diecezja Kielecka

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w diecezji jest o. Robert Krawiec OFMCap.

W diecezji jest ponad 80 zakonników, z 13 zgromadzeń, w 17 domach, prowadzących 11 parafii oraz niemal 300 sióstr zakonnych, z 29 zgromadzeń, w 54 domach. Są 2 instytuty świeckie, 6 dziewic i 17 wdów konsekrowanych, 1 wdowiec i 1 pustelnica.

W dniach 5-6.09.2020 roku miała miejsce kolejna już pielgrzymka rowerowa z Krakowa do Jędrzejowa, szlakiem bł. Wincentego Kadłubka. Ideą pielgrzymki jest uczcić bł. Wincentego, który po rezygnacji z urzędu biskupiego – jak mówi tradycja – udał się pieszo do jędrzejowskiego monasteru, aby ostatnie lata swojego życia spędzić jako zatroskany o modlitwę i pracę cysters. W tym roku pielgrzymom towarzyszył o. Marek Żychowski OCist, który sprawował dla nich Msze święte, głosił słowo Boże i konferencje. Grupa śmiałków dotarła do jędrzejowskiego sanktuarium 6.09, krótko przed wieczorną Eucharystią, której przewodniczył o. Marek.

Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego odprawiona została w opactwie cystersów w Jędrzejowie z okazji jubileuszu 880-lecia fundacji klasztoru. Jubileusz świętowano 23.09.2020 roku. Jak powiedział w homilii ordynariusz diecezji kieleckiej, w wielowiekową historię opactwa, dawnej Brzeźnicy, wpisuje się skromny, ale niezwykle ważny jubileusz 75-lecia powrotu zakonników do miasta. Nastąpiło to 90 lat po śmierci ostatniego cystersa, o. Wilhelma Ulawskiego w 1855 roku. Hierarcha przytoczył fragment listu bp. Czesława Kaczmarka, wysłanego 75 lat temu do opata w Szczyrzycu, w którym wyraził zgodę na powrót cystersów do Jędrzejowa.

3.10.2020 roku po Mszy świętej wieczornej w sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie został odprawiony „Transitus” – nabożeństwo związane z duchowością franciszkańską, upamiętniające przejście św. Franciszka z tego świata do chwały nieba. Wierni wraz z kapłanami modlili się przez wstawiennictwo św. Franciszka za Kościół jak również za swoje rodziny.

Na podstawie: o. Robert Krawiec OFMCap,

delegat KWPZM, www.diecezja.kielce.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda