Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Krakowska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Krakowska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow męskich w archidiecezji jest o. Rufin Maryjka OFM.

Jest to największe skupisko osób konsekrowanych w Polsce. Jest 1417 zakonników, w tym 911 kapłanów i 167 braci zakonnych z 36 zgromadzeń, w 126 domach. Zakonnicy prowadzą 58 parafii i tylu zakonników jest proboszczami. Jest także 2316 sióstr zakonnych z 81 zgromadzeń zakonnych, w 236 domach zakonnych. Jest 19 seminariów zakonnych, z czego jedno niższe z 39 uczniami i 18 wyższych z 327 klerykami. Biskup pomocniczy wywodzi się z franciszkanów (tzw. bernardyni). Jest także 14 insytutów świeckich, do których należy 98 osób, 53 dziewice i 21 wdów konsekrowanych.

15.11.2020 roku ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu „Błogosławieni miłosierni”. W ramach kategorii organizacja nagrodę otrzymało: I miejsce – Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio w Krakowie. Działalność Dzieła Św. Ojca Pio zdecydowanie wyróżnia się pod względem zakresu i obszarów udzielanej pomocy, poczynając od codziennej pielęgnacji do aktywizacji zawodowej i podjęcia pracy. Organizacja pomaga osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością, wspiera osoby w wyjściu z bezdomności w ramach integracji społecznej, zawodowej czy mieszkaniowej. Dzieło Św. Ojca Pio ma liczne rzesze wolontariuszy, którzy włączają się w niesienie pomocy potrzebującym i pomagają im odzyskać godność ludzką”.

14.11.2020 roku na szczeblu diecezjalnym zakończył się proces augustiańskich męczenników II wojny światowej, zamęczonych w obozach koncentracyjnych: Sług Bożych o. Wilhelma Gaczka, o. Krzysztofa Olszewskigo, o. Edmunda Wiluckiego i br. Kazimierza Lipki. Następnie materiały procesowe zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

„Dom Życia” to projekt zrealizowany przez Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej we współpracy z organizacjami „pro life”. Jego celem jest świadczenie pomocy psychologicznej i duchowej rodzinom, małżeństwom i osobom mierzącym się z chorobą lub niepełnosprawnością dzieci. W budynku na tzw. dróżkach kalwaryjskich powstanie ośrodek pomocy psychologicznej i duchowej dla rodzin, małżeństw i osób mierzącym się z chorobą lub niepełnosprawnością dzieci. Placówka będzie świadczyła konkretną pomoc w postaci towarzyszenia osobom obciążonym tego typu problemami. Obecnie realizacja projektu jest na etapie przygotowania lokalu oraz potrzebnych dokumentów do funkcjonowania placówki.

29.09.2020 roku u Salwatorianów w Trzebini miały miejsce święcenia biskupie bp. Karola Kulczyckiego SDS, który w sanktuarium w Trzebini 26 lat wcześniej otrzymał święcenia kapłańskie. Został on mianowany biskupem w Port Pirie, w centralnej części Australii.

Od 9.08.2020 roku archidiecezja wzbogaciła się o kolejne sanktuarium diecezjalne. Tego dnia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ogłosił kościół bernardyński pw. św. Antoniego z Padwy w Zakopanem takim właśnie sanktuarium.

8.04.2020 roku o. Arturo Sosa SJ, generał zakonu, mianował o. Jarosława Paszyńskiego SJ nowym Prowincjałem Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Zmiana na urzędzie prowincjała nastąpiła 31.07.2020 roku. 10.06.2020 roku o. Marian Gołąb OFMConv uzyskał bezwzględną większość głosów od braci kapitulnych i został wybrany na drugą, czteroletnią kadencję.

W minionym czasie zmarła spora liczba zakonników, m.in.: o. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ, ks. prof. Wojciech Życiński SDB, o. Józef Żukowicz SJ, który był wieloletnim referentem Wydziału Spraw Zakonnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie (1991-2015) oraz o. Paschalis Antoni Kwoczała OFM.

Na podstawie: o. Rufin Maryjka OFM,

delegat KWPZM, www.diecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda