Home WiadomościZ kraju Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Warmińska

Męskie wspólnoty Życia Konsekrowanego – Archidiecezja Warmińska

Redakcja

Delegatem KWPZM ds. zakonow w archidiecezji jest o. Dawid Wiesław Szulca OFM.

W archidiecezji pracuje 196 sióstr zakonnych, z 16 zgromadzeń, w 37 domach oraz 114 zakonników z 11 zgromadzeń, w 25 domach zakonnych, posługujących w 26 parafiach, gdzie 25 zakonników pełni posługę proboszcza. Jest także 11 dziewic konsekrowanych.

W grudniu 2020 roku w muzeum misyjno-etnograficznym werbistów w Pieniężnie została zainaugurowana nowa wystawa „Misje czasu pandemii”.

Rok obfitował w ekshumacje sióstr katarzynek, kandydatek na ołtarze, męczennic II wojny światowej. Zostały ekshumowane szczątki: s. Gunhildy Steffen, s. Rolandy Abraham i s. Bony Pestki w Ornecie a s. Krzysztofy Klomfass, s. Liberii Domnik i s. Generosy Bolz w Olsztynie Powróciły także do Braniewa ekshumowane w lipcu w Gdańsku szczątki s. M. Caritiny Fahl. Nad wszystkim czuwał od strony forlamnej o. Arkadiusz Czaja OFM, delegat arcybiskupa warmińskiego i postulator procesu beatyfikacyjnego.

W czasie epidemii ciekawa inicjatywa pojawiła się u kapucynów w Olsztynie: „Gdzie najlepiej uczą języka włoskiego i niemieckiego? Właśnie u kapucynów w Olsztynie. I to zupełnie za darmo!”. Tak w klasztorze ruszyły kursy językowe. We wtorki chętni bezpłatnie mogli uczyć się języka niemieckiego, a w środy włoskiego. Jak podkreślają zakonnicy prowadzenie kursów to okazja do ewangelizacji

04.09.2020 w Spręcewie, gdzie znajduje się klasztor karmelitanek powstała pustelnia. Została ona urządzona w domu gdzie kiedyś mieszkały siostry karmelitanki, przed wybudaniem obecnego klasztoru.

Tradycyjnie w seminarium werbistowskim w Pieniężnie 11.05.2020 roku odbyły się święcenia kapłańskie, które otrzymali 2 obcokrajowcy i Polak a 03.10.2020 roku święcenia diakonatu, które przyjęło 3 alumnów, w tym 2 z Ghany.

Śmierć członków męskich wspólnot życia konsekrowanego nie ominęła także Warmii. Zmarli m.in. ks. Józef Węcławik SVD i ks. Kazimierz Chrostowski MIC.

Na podstawie: o. Feliks Kubicz SVD, delegat KWPZM, www.archwarmia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda